Inauguracyjny dzień zmagań Akademickich Mistrzostw Polski w Strzelectwie Sportowym dobiegł końca. Rywalizacja toczy się niezwykle zacięcie, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i drużynowej.

Świadczyć o tym może walka o pierwsze miejsce w konkurencji karabin pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn, gdzie punktowy wynik dwóch pierwszych zawodników był identyczny, a o zwycięstwie zadecydowała ilość dziesiątek wewnętrznych.

Podium KPN60 mężczyzn:

 1. Maciej Kowalewicz – UWM Olsztyn – 620,9 pkt.
 2. Marcin Majka – WSB Poznań – 620,9 pkt.
 3. Piotr Frieske – UTP Bydgoszcz – 613,6 pkt.

Na osi 50 metrów odbywała się rywalizacja kobiet, w konkurencji 3 postaw karabinu dowolnego. Obiekt macierzystego Klubu wyjątkowo sprzyjał obecnej reprezentantce Uniwersytetu Warszawskiego, która bijąc życiowy rekord zdobyła złoty medal.

Medalistki KDW3x40 kobiet:

 1. Natalia Kochańska – UW Warszawa – 1176 pkt.
 2. Weronika Bykowska – KA Kraków – 1151 pkt.
 3. Olga Wąż – UJ Kraków – 1141 pkt.

– Potwierdziły się moje przypuszczenia odnośnie pierwszej trójki strzelców w konkurencji karabin pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn. Nie spodziewałem się natomiast, że rywalizacja rozstrzygnie się ilością dziesiątek wewnętrznych. Bardzo cieszy mnie również medal i „życiówka” Natalii, gdyż razem stawialiśmy swoje pierwsze kroki na strzelnicy w Zielonej Górze. – mówi Bartosz Lemański – organizator ds. sportowych.

Przyszedł również czas na podsumowanie pistoletowych „sprinterów”. Ubiegłoroczny złoty medalista z Zielonej Góry nie obronił tytułu mistrza, który przeszedł w ręce reprezentanta Politechniki Białostockiej.

Najlepsi w konkurencji PSZ2x30 mężczyzn:

 1. Stanisław Kaczmarek – PB Białystok – 517 pkt.
 2. Maciej Morawski – WAT Warszawa – 513 pkt.
 3. Grzegorz Długosz – UZ Zielona Góra – 511 pkt.


Ubiegłoroczny złoty medalista – Grzegorz Długosz nie obronił tytułu Akademickiego Mistrza Polski w konkurencji PSZ2x30. W tym roku stanął na najniższym stopniu podium.

Pierwszy dzień rywalizacji zakończyły pistoleciarki. Bardzo dobry, wyrównany start reprezentantki UŚ Katowice dał Jej zwycięstwo nad zawodniczkami z Białegostoku i Warszawy.

Podium PPN60 kobiet:

 1. Weronika Paszek – UŚ Katowice – 560 pkt.
 2. Magdalena Sienkiewicz – PB Białystok – 557 pkt.
 3. Paulina Morawska – UW Warszawa – 554 pkt.

O złote krążki w klasyfikacji indywidualnej walczy blisko 70 studentów z 25 uczelni z całej Polski. Pięć najlepszych wyników wlicza się do klasyfikacji generalnej Uczelni, w której już po pierwszym dniu zrobiło się niezwykle ciasno.

Klasyfikacja drużynowa po pierwszym dniu zawodów:

 1. Politechnika Białystok – 17 pkt.
 2. Uniwersytet Zielonogórski – 16 pkt.
 3. Uniwersytet Warszawski – 15 pkt.

Kompletne wyniki z pierwszego dnia zawodów dostępne tutaj

Prócz medali, najlepsi obdarowywani są upominkami ufundowanymi przez lokalnych sponsorów. Dla triumfatorów wyjątkowym suwenirem jest butelka wina z regionalnych szczepów winorośli w Winnym Dworku – Winnica Stara Winna Góra. Prócz walorów sportowych, wszyscy uczestnicy mogą korzystać z corocznych Dni Zielonej Góry – Winobranie, które rozpoczęło się właśnie dzisiaj.

Organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym jest Lubuska OŚ AZS. Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest GRUPA LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

foto: Tomasz Ostrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj