Pierwsze medale dla lekkoatletów rozdane [FOTO]

0
1307

W Poznaniu rozpoczęły się dziś 97. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce. Zawodnicy rywalizują na Golęcinie nie tylko o medale, ale także o kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Pierwszego dnia minimum wypełniła Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) w biegu na 3000 m z przeszkodami.

Ostatnia konkurencja czwartkowej rywalizacji była popisem sióstr Konieczek – Anety i Alicji. Trenujące na co dzień w USA biegaczki nadały mocne tempo od pierwszych metrów i losy zwycięstwa rozstrzygnęły między sobą. Ostatecznie lepsza okazała się ta pierwsza, a mistrzyni Letniej Uniwersjady z Neapolu zdobyła srebrny medal. Obie uzyskały rezultaty wyraźnie lepsze od minimum na igrzyska olimpijskie – odpowiednio 9:25.98 i 9:27.79 (minimum wynosiło 9:30.00).

Bardzo dobre rezultaty osiągnęły sprinterki w finale 100 m. Mistrzynią Polski została Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa), która ustanowiła nowy rekord życiowy – 11,22 s. Najlepszy rezultat w karierze – 11,36 s zapewnił Paulinie Guzowskiej (AZS AWF Katowice) brązowy medal. Wśród mężczyzn wicemistrzem Polski na 100 m został Przemysław Słowikowski (AZS AWF Katowice), a na trzecim stopniu podium stanął Mateusz Siuda (OŚ AZS Poznań).

Klasę w biegu na 1500 m potwierdził Marcin Lewandowski (AZS UMCS Lublin), który po raz szósty w karierze został mistrzem Polski seniorów na tym dystansie. Wśród kobiet na 1500 m srebro zdobyła Martyna Galant (OŚ AZS Poznań).

Bogatą kolekcję złotych medali mistrzostw Polski wzbogaciła dziś Paulina Guba (AZS UMCS Lublin), triumfatorka konkursu pchnięcia kulą z najlepszym w tym sezonie wynikiem – 18,29 m. Trzecia była Maja Ślepowrońska (AZS AWF Warszawa). Srebrny medal wśród mężczyzn wywalczył Jakub Szyszkowski (AZS AWF Katowice). Trzy medale zdobyli reprezentanci klubów AZS w konkursach rzutu oszczepem. Po srebro sięgnął Cyprian Mrzygłód (AZS AWFiS Gdańsk), a po brąz Mateusz Kwaśniewski (AZS UMCS Lublin). Na trzecim stopniu podium stanęła Karolina Bołdysz (AZS AWFiS Gdańsk).

Niespodzianek nie było w trójskoku kobiet. Zwyciężyła Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań) z drugim wynikiem w karierze – 13,92 m. Brązowy medal zdobyła Agnieszka Bednarek (AZS Łódź). W rywalizacji mężczyzn wicemistrzem Polski został Filip Sacha (AZS AWF Kraków).

W piątek walka o kolejne medale mistrzostw Polski i kwalifikacje do Tokio. W programie zawodów między innymi ciekawie się zapowiadające finały 400 m kobiet i mężczyzn.