Politechnika Poznańska wśród kobiet i Uniwersytet Warszawski wśród mężczyzn zwyciężyły w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej, które odbyły się w Gdyni. W turnieju pań najlepsza okazała się para Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Justyna Kozłowska i Weronika Antczak, a turniej mężczyzn wygrali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego Michał Korycki i Adam Manios.

Finałowy mecz turnieju kobiet był ozdobą turnieju, a rywalizacja w tym spotkaniu zakończyła się dopiero po tie-breaku. Ostatecznie Justyna Kozłowska/Weronika Antczak z UAM Poznań pokonały duet Kinga Legieta i Patrycja Jundziłł (Uniwersytet Łódzki) 2:1 (23:21; 10:21; 15:11). W meczu o brąz Monika Gajtkowska i Gabriela Puławska z Politechniki Poznańskiej pokonały parę Patrycja Bubak i Karolina Kmita (Uniwersytet Śląski w Katowicach) 2:0 (21:13; 21:18).

W rywalizacji panów, zarówno w finale jak i w meczu o brązowe medale, wszystko rozstrzygnęło się w dwóch setach. W wielkim finale para Uniwersytetu Warszawskiego Michał Korycki i Adam Manios pokonała duet z Politechniki Poznańskiej Marek Subocz i Tymoteusz Juszczak 2:0 (21:18; 21:17). Z kolei w starciu o brąz Tobiasz Kaniewski i Maciej Włodarczyk z Politechniki Lubelskiej zwyciężyli reprezentantów Uniwersytetu Przyrodniczego z Poznania Damiana Marcjana i Aleksandra Poznańskiego 2:0 (21:10, 21:10).

– Turniej zawsze odbywał się w czerwcu i obawialiśmy się nieco o aurę. Na szczęście pogoda była łaskawa, a mecze przez trzy dni toczyły się w pięknym słońcu. Cieszymy się, że impreza w Gdyni ma już swoją wieloletnią tradycję i mam nadzieję, że w przyszłym roku też się tutaj spotkamy. Oby w czerwcu – mówi Piotr Walczak, prezes AZS Uniwersytetu Gdańskiego, który kolejny raz organizował zawody.

W klasyfikacji generalnej, której wyniki wliczają się do ogólnej klasyfikacji Akademickich Mistrzostw Polski, wśród pań Politechnika Poznańska, jedyna drużyna, która w finałowym turnieju miała trzy pary, wyprzedziła na podium Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Z kolei wśród mężczyzn, za najlepszą ekipą Uniwersytetu Warszawskiego, uplasowali się zawodnicy Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana jest ze środków Ministerstwa Sportu.