Przez trzy dni w trzech halach rozgrywano półfinał B Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn. O pięć miejsc dających awans walczyło 12 uczelni. Faworyci rywalizacji nie zawiedli.

Choć nie są w najwyższej formie, to najwięcej nawrzucali rywalom. Dla koszykarzy Akademii Leona Koźmińskiego i Uczelni Łazarskiego turniej był tylko drogą do celu. Obie drużyny typowane są w gronie kandydatów do zdobycia czołowych miejsc w ogólnopolskim finale. Zespoły te bez porażki przeszły przez fazę grupową rozgrywaną pierwszego dnia.

Do przedwczesnego meczu o pierwsze miejsce doszło już w półfinale turnieju. W sobotnie popołudnie w hali przy ul. Szturmowej Uczelnia Łazarskiego zwyciężyła tylko dwoma punktami z Akademią Leona Koźmińskiego (79:77).

– Naszym celem było wygrać pierwsze trzy mecze i mieć spokojny awans. Teraz możemy trochę się pobawić na boisku i porzucać, ale też zgrać przed finałem Akademickich Mistrzostw Polski. U nas większość zawodników gra na poziomie II ligi, ale skończyli rozgrywki miesiąc temu. Przed tymi zawodami zdołaliśmy zagrać tylko dwa sparingi, więc forma nie jest jeszcze najwyższa. Uczymy się grać na nowo – mówił Krzysztof Szemieta, kapitan drużyny Uczelni Łazarskiego.

Powody do zadowolenia mają też gospodarze turnieju czyli koszykarze Uniwersytetu Warszawskiego, którzy grają dalej. W drugim półfinale pokonali oni warszawską Akademię Wychowania Fizycznego (62:54).

– Naszym celem było awansować dalej. To jest oczywiście turniej i zawsze wszystko się może wydarzyć. Są dwie drużyny na bardzo wysokim poziomie, ale my mamy wyrównany skład i fajną atmosferę. Będziemy starać się walczyć o jak najwyższe miejsca w finale. A co do poziomu imprezy to był zróżnicowany. Widać, że zawodnicy grający w klubach są w treningu. Oczywiście część lig zakończyła sezon, więc dwa tygodnie roztrenowania były widoczne. Przede wszystkim zauważalna była jednak chęć rywalizacji i za to lubię sport akademicki – mówił Konrad Budka, trener AZS UW.

Łącznie rozegrano 28 spotkań, a część grupowych pojedynków odbywała się w hali Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum Sportu i Rekreacji UW. W niedzielnym finale Uczelnia Łazarskiego pokonała Uniwersytet Warszawski 81:77. Graczem turnieju został Hubert Stopierzyński – rzucający obrońca uczelni, która zdobyła pierwsze miejsce.

Wynikiem rodem z NBA zakończyło się spotkanie o trzecią pozycję pomiędzy ALK a AWF (107:84). Jednak najważniejszy był mecz o piąte miejsce, czyli ostatnie premiowane awansem do finału Akademickich Mistrzostw Polski. W nim koszykarze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zwyciężyli z Politechniką Warszawską 67:60.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn rozegrany zostanie w dniach 27-30 maja w Łodzi.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytet Warszawski. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.