Za tydzień w Gdańsku ruszają mistrzostwa świata juniorów w short tracku. Liderem biało-czerwonych powinna być Magdalena Zych z KU AZS Politechniki Opolskiej.

W gdańskiej hali Olivia, arenie zawodów, trwają ostatnie prace organizacyjne przed walką o medale na krótkim torze. W poniedziałek, 21 lutego, hala została zamknięta w celu przygotowania lodu zgodnie z wymogami Międzynarodowej Federacji Łyżwiarskiej (ISU). Pod koniec tygodnia jest spodziewany przyjazd pierwszych ekip.

Światowy czempionat juniorów to druga z czterech imprez w short tracku, których organizacja przypadła w ostatnim czasie Gdańskowi. W styczniu ubiegłego roku hala Olivia gościła najlepszych łyżwiarzy z toru krótkiego podczas mistrzostw Europy seniorów. Ponowną edycję tych zawodów zaplanowano na 2023 rok. Z kolei w 2024 roku Gdańsk znów będzie gospodarzem MŚ juniorów.

– Można porównać Gdańsk do holenderskiego Dordrechtu, bo chyba tylko tam odbywa się podobna liczba najważniejszych imprez w short tracku. Widać, że skoro w każdym roku odbywać się będą duże zawody, to znaczy, że Gdańsk i my jako organizatorzy cieszymy się bardzo dużym szacunkiem ze strony Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej – mówił w czerwcu zeszłego roku Rafał Tataruch, prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.

Mistrzostwa świata juniorów, które są zaplanowane na 4-6 marca, skupią ponad trzydzieści reprezentacji. Na starcie ma stanąć około 150 uczestników, w tym ośmiu Polaków. W kadrze biało-czerwonych jest m.in. Magdalena Zych (AZS Politechnika Opolska). To aktualna wicemistrzyni Polski na 1500 i 3000 metrów, która od dłuższego czasu znajduje się w szerokiej kadrze pierwszej reprezentacji. W zeszłym sezonie uczestniczyła m.in. w ME w Gdańsku i MŚ w Dordrechcie, a w tym – w Pucharze Świata w Debreczynie i Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych w Giżycku. W związku z ewentualną absencją Natalii Maliszewskiej, awaryjnie została powołana do reprezentacji Polski na tegoroczne igrzyska. Na przeszkodzie w wylocie do Chin stanął jednak koronawirus.

– Przykro mi, że przez niego ominęły mnie igrzyska, ale jestem młodą zawodniczką i mam nadzieję, że wszystko jeszcze przede mną. Początek sezonu nie był dla mnie specjalnie udany, ale liczę, że podczas MŚ juniorów pokażę się z dobrej strony. Najmocniej nastawiam się na dobry występ w sprincie. Marzy mi się miejsce w czołowej ósemce – mówi Zych, która podobnie jak Hanna Sokołowska (Juvenia), wystąpi na wszystkich dystansach podczas MŚ juniorów w Gdańsku.

W ostatni weekend najlepsi polscy juniorzy spotkali się na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i MP juniorów w Świdnicy. Z kolei od poniedziałku przebywają na tygodniowym zgrupowaniu w Białymstoku.

Wstęp na mistrzostwa świata juniorów w Gdańsku będzie bezpłatny. W planach jest również transmisja z każdego dnia zawodów.

Skład reprezentacji Polski na MŚ juniorów w Gdańsku (4-6 marca):

Kobiety: Ada Majewska, Karolina Parczewska, Hanna Sokołowska (wszystkie Juvenia Białystok), Magdalena Zych (AZS Politechnika Opolska). Mężczyźni: Jędrzej Borowiecki (Orzeł Łódź), Oskar Kurowski, Michał Niewiński (obaj Juvenia Białystok), Adam Muchlado (Stoczniowiec Gdańsk).