Z siedemnastoma medalami na koncie zakończyli udział w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid polscy sportowcy. To drugi najlepszy wynik w historii, bo więcej medali biało-czerwoni mieli tylko dziesięć lat temu we włoskim Trydencie!

Niedziela była ostatnim dniem zmagań na uniwersjadowych obiektach w Lake Placid. Polacy wystartowali w snowboardzie i biegach narciarskich, ale bez sukcesów. Czwórka polskich snowboardzistów – Olimpia Kwiatkowska, Maria Chyc, Natasza Piwowarczyk i Mikołaj Rutkowski – przebrnęli przez kwalifikacje slalomu równoległego, ale wszyscy odpadli w 1/8 finału. W sumie polscy snowboardziści zakończyli zatem rywalizację na uniwersjadzie bez medalu, a przecież cztery lata temu w Krasnojarsku to właśnie reprezentanci tej dyscypliny zdobyli jedyne dwa medale dla biało-czerwonych.

Ostatniego dnia Polacy pokazali się także na trasach biegowych, gdzie rozegrano biegi masowe. Wśród pań na dystansie 15 kilometrów dwudziesta była Weronika Kaleta, a czterdziesta ósma Aleksandra Mikołajczyk. Z kolei na dwukrotnie dłuższym dystansie mężczyzn siedemnaste miejsce zajął Mateusz Haratyk, a trzydzieste piąte Michał Skowron.

Akademicka Reprezentacja Polski kończy więc uniwersjadę z siedemnastoma medalami, wywalczonymi w czterech dyscyplinach – skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biathlonie i łyżwiarstwie szybkim. Biało-czerwoni zdobyli pięć złotych (Nicole Konderla w skokach narciarskich, mikst Nicole Konderla i Adam Niżnik w skokach narciarskich, drużyna Kinga Rajda i Nicole Konderla w skokach narciarskich, drużyna Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik i Olga Kaczmarek w łyżwiarstwie szybkim oraz Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie), sześć srebrnych (Iga Wojtasik i Natalia Jabrzyk w łyżwiarstwie szybkim, Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec w biathlonie, sztafeta Weronika Kaleta, Nicole Konderla i Andrzej Szczechowicz w kombinacji norweskiej oraz drużyna Paulina Cieślar i Anna Twardosz w skokach narciarskich) i sześć brązowych (Joanna Kil w kombinacji norweskiej,  Kinga Rajda w skokach narciarskich, mikst Kinga Rajda i Szymon Jojko w skokach narciarskich, Marek Kania w łyżwiarstwie szybkim oraz Wojciech Janik i Barbara Skrobiszewska w biathlonie).

W uniwersjadzie w Lake Placid wystartowało około półtora tysiąca sportowców z ponad pięćdziesięciu krajów. Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wsparły strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.