Nowi najlepsi żeglarze na Bałtyku

0
161

Znamy już nowych żeglarskich Mistrzów Polski w formule ORC. Podczas Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski Gdańsk 2021 na najwyższym stopniu podium w poszczególnych grupach stanęły załogi łodzi „Konsal” dowodzonej przez Przemysława Tarnackiego (grupa ORC A), „Happy Hour” prowadzonej przez Roberta Gwoździa (grupa B) i „Neoprofil”, za której sterem stał Piotr Adamowicz (grupa C). Regaty organizowane były w AZS COSA w Górkach Zachodnich.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2021 załóg wieloosobowych, to najważniejsza impreza w morskim kalendarzu Polskiego Związku Żeglarskiego, która w tym roku odbyła się pod patronatem firmy Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów oraz Miasta Gdańsk. Na starcie pojawiło się 20 jachtów ze 122 żeglarzami na pokładzie, w trzech grupach podzielonych według wielkości łodzi. Od soboty do poniedziałku rozegrano pięć krótkich wyścigów oraz jeden długi i jeden średni wyścig morski.

ORC to formuła przelicznikowa jachtów morskich, która pomaga zrównać szanse zróżnicowanych jednostek. – Przeliczanie wyników polega na tym, że bierze się świadectwa pomiarowe jachtów i zgodnie z nimi przelicza czasy osiągnięte w wyścigu. Dzięki temu rzeczywiście każdy jacht ma szansę, także ten najmniejszy i najwolniejszy. Oczywiście musi mieć dobre żagle, zgraną załogę, dobrego sternika i nie może popełniać błędów, ale niezależnie od swojej wielkości ma szansę powalczyć – tłumaczył istotę ORC Tomasz Konnak, ścigający się w Gdańsku na swoim jachcie „Czarodziejka”, która zdobyła srebrny medal w grupie ORC C.

Wyścigi ze względu na niesprzyjające słabowiatrowe warunki zaczęły się w sobotę z opóźnieniem. Ostatecznie wiatru nie zabrakło i wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić siebie i swoje łodzie. Z biegiem regat wiatru przybywało, rosło też bojowe nastawienie startujących załóg. Wiele z nich chciało walczyć o miejsce na podium. Długie wyścigi zatokowe rozegrano na trasie o długości 21 i 30 mil morskich. Załogi żeglowały więc wiele godzin, a ostatni dopływali do mety niewiele przed zachodem słońca. Po kolejnych startach następowały znaczne przetasowania.

– To były bardzo ciężkie regaty, na koniec wiał silny wiatr, ogromna fala, ale udało się i mistrzostwo Polski zdobyte po raz trzydziesty – cieszył się po obronieniu tytułu mistrza Polski Piotr Adamowicz, sternik i projektant zwycięskiego jachtu „Neoprofil w grupie najmniejszych łodzi ORC C. – Mam już 70 lat na karku i chyba pora przejść na żeglarską emeryturę. Ale może jeszcze znajdą się jakieś wyzwania. Teraz na pewno muszę odpocząć po tegorocznym sezonie.

W grupie ORC B złoty medal zdobyła załoga jachtu Happy Hour, której skipperował Robert Gwóźdź. – Tak jak komentował jeszcze przed mistrzostwami Michał Korneszczuk, okazaliśmy się prawdopodobnie najbardziej opływaną na dzień dzisiejszy załogą w Polsce. Złoty medal zdobyty tu w Gdańsku jest tylko i wyłącznie odzwierciedleniem tego stanu rzeczy – podsumowywał udany start sternik. – W tym sezonie mamy plan wystartować jeszcze w Kieler Woche, jeśli impreza się odbędzie, a w następnym sezonie zobaczymy co czas przyniesie.

Zwycięstwo w grupie ORC A może dołożyć do swojej kolekcji medali zdobytych na klasach wieloosobowych Przemysław Tarnacki, w Gdańsku startujący wraz z załogą na jachcie „Konsal”. – Cieszymy się ze złotego medalu! Za nami bardzo pracowity weekend i dobrze zorganizowane regaty z dużą liczbą wyścigów. Była frajda, zwłaszcza ostatniego dnia przy dużym wietrze i fali – opowiadał Przemysław Tarnacki. – My nadal jesteśmy w fazie eksperymentalnej, mamy nowy jacht, nowy żeglarski projekt i nową, profesjonalno-zawodową załogę. W tym sezonie pościgamy się jeszcze podczas Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, a w przyszłym roku na pewno będziemy kontynuowali ten projekt.

– Warunki wiatrowe w tych regatach były niezwykle zróżnicowane i wymagały dużo doświadczenia – podsumowywał regaty Michał Korneszczuk. – Możemy być pewni, że właśnie tu, w Gdańsku, wyłoniliśmy najlepszych polskich żeglarzy na Bałtyku, którzy pokazali swój najlepszy kunszt żeglarski. Cieszymy się, że AZS COSA Ośrodek w Górkach Zachodnich ponownie mógł być gospodarzem jednego z najważniejszych wydarzeń żeglarskich w Polsce i umożliwić zawodnikom rywalizację na najlepszym akwenie czyli na Zatoce Gdańskiej.

Wyniki regat dostępne są TUTAJ. Archiwum trackingu można znaleźć TUTAJ.

Organizatorami Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC 2021 były AZS COSA Ośrodek w Gdańsku i Yacht Club Gdańsk, przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Foto: Wojtek Kosmala