W 2023 roku inauguracja Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS nastąpi w Częstochowie. Blisko 60 osób z niepełnosprawnościami, reprezentujący 18 jednostek AZS rywalizować będzie przez cały weekend w bowlingu i bilardzie. Pierwszych tegorocznych medalistów poznamy 15 stycznia.

— Cieszymy się, że pierwsze tegoroczne mistrzostwa studentów z niepełnosprawnościami odbędą się właśnie w Częstochowie — mówi Adam Stępniak, wiceprezes AZS Częstochowa.

Rywalizacja w bowlingu i bilardzie już od 13 lat rozgrywana jest pod Jasną Górą. Pierwsze edycje zawodów odbywały się jako jednostkowa impreza, pod nazwą Ogólnopolska Olimpiada Studentów Niepełnosprawnych. W 2015 roku, częstochowska rywalizacja została włączona do pierwszej edycji IMP AZS i stała się symbolem wspaniałej atmosfery oraz rywalizacji fair-play.

Sobota upłynie pod znakiem bilarda. Przez cały dzień na dziesięciu stołach w klubie Porter trwać będą rozgrywki kobiet i mężczyzn. Dzień później zawody zostaną przeniesione do kręgielni Złote Arkady, gdzie zostaną wyłonieni integracyjni mistrzowie Polski w bowlingu.

Organizatorem Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS jest Akademicki Związek Sportowy. Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS finansowane są ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa PZU.