AZS AWF Katowice wygrał klasyfikację medalową Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu, które zakończyły się dziś w Bydgoszczy. Ostatniego dnia zawodów powody do radości mieli także azetesiacy z Krakowa, Lublina, Łodzi i Warszawy. Pływacy z klubów AZS podczas pięciodniowych zmagań zdobyli aż 69 medali.

W pierwszym finale niedzielnego popołudnia mistrzynią Polski na 50 m stylem klasycznym została Barbara Mazurkiewicz z AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Na trzecim stopniu podium stanęła Weronika Hallmann (AZS AWF Warszawa).

– Zdecydowanie jestem zadowolona, ale jest mały niedosyt, bo chciałam złamać barierę 30 sekund. Z tego co słyszałam, przyszłym sezonie nie będzie mistrzostw na krótkim basenie, ale może gdzieś jeszcze mi się to uda – opowiadała złota medalistka.

W rywalizacji 100 m stylem grzbietowym, podobnie jak na dystansie o połowę krótszym, równych sobie nie mieli zawodnicy AZS AWF Katowice, a po srebrne medale sięgali triumfatorzy finałów na 200 m. W wyścigu kobiet triumfowała Paulina Peda, zdobywając tym samym swój czwarty indywidualny złoty medal. Srebro wywalczyła Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin. Wśród mężczyzn całe podium dla azetesiaków – najszybszy był Tomasz Polewka, który wyprzedził Filipa Kosińskiego (AZS AWF Warszawa) i klubowego kolegę, Aleksandra Sienkiewicza.

Zawodnicy z AZS bardzo dobrze zaprezentowali się także na 200 m stylem zmiennym. Drugie miejsce w finale kobiet zajęła Zuzanna Famulok (AZS AWF Katowice). Kwestia zwycięstwa w wyścigu panów już tradycyjnie rozstrzygnęła się pomiędzy Marcelem Wągrowskim (AZS UŁ PŁ Łódź) a Michałem Poprawą (AZS AWF Katowice). Górą, podobnie jak przed rokiem, był łodzianin, który ustanowił nowy rekord życiowy.

Nie zawiedli w niedzielę specjaliści od dłuższych dystansów, zdobywając w Bydgoszczy swoje kolejne medale. Klara Kowalska (AZS UMCS Lublin) wywalczyła brąz na 1500 m stylem dowolnym, a wicemistrzem Polski na 800 m tym samym stylem został Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa).

W kończącej całe mistrzostwa sztafecie 4×100 m stylem zmiennym złoty medal wywalczyły zawodniczki AZS AWF Warszawa – Zuzanna Herasimowicz, Weronika Hallmann, Wiktoria Piotrowska i Anna Kamińska. Srebro dla zespołu AZS AWF Katowice, który popłynął w składzie Aleksandra Cieplak, Marta Szopa, Zuzanna Famulok i Julia Świstuń.

Do nietypowej sytuacji doszło w rywalizacji sztafet męskich. O triumf walczyły dwie drużyny AZS AWF Katowice, które dopłynęły na dwóch pierwszych miejscach, ale ostatecznie zostały… zdyskwalifikowane. To jednak nie przeszkodziło azetesiakom zająć całe podium. Mistrzami Polski zostali reprezentanci AZS Uniwersytet Warszawski – Paweł Franke, Robert Kusto, Maciej Guliński i Bartosz Mielniczuk. Srebro dla trzeciego zespołu AZS AWF Katowice (Kamil Bryła, Maksymilian Cerlich, Maciej Matyjasek, Szymon Jaworski), a brąz dla AZS AGH Kraków (Jan Król, Łukasz Solak, Radosław Skierski, Jan Adamczyk).

Klasyfikację medalową bezapelacyjnie wygrał AZS AWF Katowice, zdobywając w Bydgoszczy w kategorii seniorów aż 35 medali – 14 złotych, 15 srebrnych i 6 brązowych. Trzeci w tym zestawieniu był AZS AWF Warszawa – 13 medali (4 złote, 5 srebrnych i 4 brązowe). W klasyfikacji młodzieżowców również najlepsi okazali się katowiczanie – w tej kategorii wiekowej sięgnęli po 34 medale.

To nie koniec emocji związanych ze startami pływaków w tym roku. Już za tydzień w Melbourne rozpoczną się Mistrzostwa Świata na krótkiej pływalni, a w składzie reprezentacji Polski nie brakuje azetesiaków. Relacje z ich występów oczywiście w serwisie Pasja AZS.

Medale zawodników z klubów AZS – Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich, Bydgoszcz, 4.12.2022