Ponad 560 studentów będzie równolegle z kształceniem kontynuować swoją karierę sportową w ramach III edycji programu „Narodowa Reprezentacja Akademicka”. Listę zakwalifikowanych do niego uczelni zatwierdził właśnie minister edukacji i nauki.

Narodowa Reprezentacja Akademicka wystartowała w 2019 roku. Od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem. W I edycji wsparciem objętych zostało 414 studentów z 42 uczelni. Na ten cel przeznaczono wówczas 7,1 mln zł. W ramach II edycji 502 studentów z 37 uczelni miało możliwość skorzystania z dodatkowych zajęć, na organizację których przeznaczono łączną kwotę około 9,5 mln zł. Trzeci nabór ogłoszono w lutym tego roku.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pod egidą którego realizowane jest to przedsięwzięcie, zatwierdził właśnie listę uczelni zakwalifikowanych do NRA na 2022 rok. Wśród nich znalazły się 33 uczelnie publiczne oraz 5 niepublicznych. Najwięcej studentów-sportowców w tej edycji będą miały: Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (161), Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (44), Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (42), Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku (34), Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu (34) i Politechnika Opolska (30). W sumie naukę na studiach i karierę sportową równolegle będzie realizować w tej odsłonie NRA 562 żaków.

Katowicka uczelnia od początku jest liderem programu NRA. W trzech edycjach z jego dobrodziejstw skorzystało i skorzysta aż 480 studentów-sportowców. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje WSG Bydgoszcz (95 osób), a trzecie AWF Kraków (88).

Projekt „Narodowa Reprezentacja Akademicka” wspiera proces kształcenia studentów-sportowców. W jego ramach przekazywane jest dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dla studentów-sportowców realizujących karierę sportową. Program zajęć dydaktycznych realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta-sportowca.

W programie biorą udział uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

Zobacz: lista uczelni – uczestników III edycji NRA

Źródło: Forum Akademickie