Na hiszpańskim piasku o medale AME. UW Warszawa mierzy wysoko w siatkówce plażowej

0
721

W środę w Hiszpanii rozpoczną się ostatnie tego lata Akademickie Mistrzostwa Europy. Przez kilka dni na piaszczystych boiskach powalczą plażowi piłkarze ręczni i siatkarze. W Andaluzji będą nas reprezentować cztery uczelnie.

Tegoroczne AME są niezwykle udane dla polskich reprezentacji i nie mamy nic przeciwko, aby rozdania w kolejnych z dyscyplin zakończyły się dla nas medalami. Jako pierwsi na boiskach w Rincon de la Victoria pojawią się siatkarze plażowi. Pod siatką z innymi europejskimi parami staną po dwa polskie duety kobiet i mężczyzn. W AME w siatkówce plażowej pań i panów obejrzymy dwójki Uniwersytetu Warszawskiego, a ponadto, w tym turnieju wystąpią też siatkarki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i siatkarze Politechniki Poznańskiej. Na wysokie miejsca liczą zwłaszcza reprezentanci stołecznej uczelni, która od lat dominuje w studenckich rozgrywkach siatkówki plażowej w Polsce.

– Kompletnie nie wiemy, kogo na AME wyślą inne uczelnie, dlatego ciężko przewidzieć, co się wydarzy. Nasze dziewczyny zawsze na tej imprezie grały o medale i po cichu liczymy, że Marta Łodej i Agata Ceynowa, czyli reprezentantki kraju i wielokrotne zwyciężczynie AMP, będą się bić o medale, a może i wygrają cały turniej – mówi Olaf Weker, wiceprezes AZS UW Warszawa. – Drugą parę naszej uczelni tworzą Michał Korycki i Adam Manios, więc mistrzowie AMP z ostatnich czterech lat. Akademicko są mocni, natomiast u mężczyzn podczas AME jest dużo trudniej coś ugrać. W zeszłym roku w Europejskich Igrzyskach Akademickich (EUG) w Łodzi odpadli w ćwierćfinale – dodaje.

Z kolei jedynymi przedstawicielami naszego kraju w AME w piłce ręcznej plażowej będą zawodnicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. – Jeśli chodzi o nasze doświadczenia ze studenckiej gry, w przeszłości graliśmy w akademickim Pucharze Polski, a rok temu braliśmy udział w EUG w Łodzi, gdzie zajęliśmy siódme miejsce. Teraz jesteśmy mocniejsi sportowo, więc liczymy na progres – opowiada Mikołaj Chudzik z AZS SGGW Warszawa, którego zespół wybiera się do Hiszpanii w jedenastoosobowym składzie, w tym z dziewięcioma zawodnikami. Wszyscy mają za sobą przeszłość w halowej piłce ręcznej, a dwóch z nich ma za sobą grę w Orlen Summer Superlidze, czyli najbardziej prestiżowym cyku turniejów w Polsce.

Początek AME w siatkówce plażowej w Hiszpanii w środę, 20 września, a dzień później wystartują AME w piłce ręcznej plażowej. Medalistów obu imprezy poznamy w dniach 23-24 września.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.