Mistrzyni na 10 km

0
1499

Na plakacie reklamującym AMP w biegach przełajowych jest Katarzyna Jankowska (do niedawna Rutkowska). Katarzyna to medalistka mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych i różnych konkurencjach. Od trzech lat jest niepokonana w seniorskich mistrzostwach Polski na 10 km, a od dwóch w biegu przełajowym na 5 km. Jest też reprezentantką kraju na mistrzostwach świata i Europy.

Katarzyna ma w dorobku wynik lepszy od rekordu kraju w biegu godzinnym, w którym pokonała dystans 16 km 450 m. Rezultat ten nie został jednak uznany jako rekord Polski, bo zawody odbyły się poza kalendarzem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Wyjątkowo udany był dla niej ubiegły rok, w którym obok sukcesów krajowych wywalczyła także złoto w crossie w Pucharze Europy w Portugalii. Największe znaczenie ma jednak dla niej start w Londynie, kiedy to pobiła rekord życiowy na 10 km i uzyskała piąty wynik w historii polskiej lekkoatletyki, wypełniając minimum na Mistrzostwa Europy w Berlinie. Przed nią teraz walka o kolejne, dużo bardziej wymagające minima. Katarzyna chce bowiem wystartować w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Czy na AMP w Supraślu zobaczymy więc przyszłą olimpijkę? Na pewno reprezentantka Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku będzie poważną kandydatką do złota w swoim debiucie w studenckich mistrzostwach.