Laura Bernat z minimum na IO! Bezkonkurencyjny Jakub Majerski

0
628

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Laura Bernat wypełniła minimum na Igrzyska Olimpijskie do Tokio podczas zawodów Grand Prix Polski w pływaniu, rozegranych w weekend w Lublinie. Wśród mężczyzn wysoką formą imponował Jakub Majerski z AZS AWF Katowice.  

16-letnia reprezentantka gospodarzy sprawiła w niedzielne przedpołudnie miłą niespodziankę. Bernat wygrała rywalizację na 200 m stylem grzbietowym, uzyskując wynik 2:09.81 – lepszy od minimum na Igrzyska Olimpijskie w Tokio (2:10.39). To także nowy rekord Polski juniorek 16-letnich. Podopieczna trenera Sławomira Pliszki została najlepszą zawodniczką w stylu grzbietowym podczas dwudniowych zmagań w Aqua Lublin, ustanawiając rekordy życiowe także na 50 m i 100 m. W klasyfikacji generalnej kobiet zajęła drugie miejsce, ulegając jedynie Alicji Tchórz.

Klasyfikację końcową mężczyzn wygrał Jakub Majerski z AZS AWF Katowice, triumfator rywalizacji na wszystkich dystansach w stylu motylkowym. Na 100 m Majerski ponownie popłynął szybciej od wskaźnika na Igrzyska Olimpijskie. Minimum do Tokio reprezentant AZS AWF Katowice wypełnił już podczas zawodów Grand Prix w Ostrowcu Świętokrzyskim w ostatni weekend lutego – uzyskał wówczas rezultat 51,64 s. W Lublinie popłynął jeszcze szybciej – 51,44 s. Był to najbardziej wartościowy wynik całych zawodów (891 pkt FINA). Majerski poprawił rekordy życiowe również na 50 m i 200 m.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mężczyzn zajął Jakub Kraska (AZS Łódź). Podopieczny trenera Macieja Hampla był najlepszy na 100 m i 200 m stylem dowolnym i wygrał klasyfikację na najlepszego zawodnika w tym stylu. Na obu dystansach popłynął szybciej od minimum „B” na Igrzyska Olimpijskie. Do wskaźnika „A” na 100 m zabrakło 0,31 s – Kraska uzyskał rezultat 48,88 s, a minimum do Tokio jest równe jego rekordowi życiowemu z tamtego roku i wynosi 48,57 s.

Wśród kobiet najlepszą kraulistką została Dominika Kossakowska. Zawodniczka AZS AWF Katowice wygrała rywalizację na 200 m stylem dowolnym, a na dystansie o połowę krótszym była druga. W obu wyścigach poprawiła swoje rekordy życiowe, płynąc szybciej od wyznaczonych standardów „B” na Igrzyska Olimpijskie.

Ranking na najlepszego zawodnika w stylu grzbietowym wygrał Tomasz Polewka. Reprezentant AZS AWF Katowice triumfował na 50 m, wypełniając wskaźnik na Mistrzostwa Europy w Budapeszcie – 24,98 s (886 pkt FINA).

Najlepszym żabkarzem został Bartłomiej Roguski (AZS AWF Warszawa), ex aequo z Dawidem Wiekierą. Roguski wygrał na 200 m stylem klasycznym i był trzeci na 100 m.

Kolejne zawody cyklu Grand Prix odbędą się w dniach 10-11 kwietnia 2021 na pływalni WUM w Warszawie. Do Lublina pływacy powrócą pod koniec kwietnia na Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców (28 kwietnia – 2 maja 2021).

Fot. Michał Piłat