Lake Placid 2023. Biegacze mają szanse na wysokie miejsca

0
953
Weronika Kaleta po raz kolejny powalczy na zimowej uniwersjadzie

Ośmioro Polaków weźmie udział w rywalizacji biegaczy narciarskich podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. Przynajmniej troje z nich może spokojnie powalczyć o czołowe pozycje.

Dorobek medalowy biało-czerwonych w biegach narciarskich rozgrywanych w trakcie uniwersjady zatrzymał się na liczbie 31 i życzylibyśmy sobie, aby powiększył się on już w ciągu najbliższych dni. Co prawda, żaden z naszych reprezentantów nie będzie należał do grona głównych faworytów zmagań w Ameryce Północnej, jednakże sport lubi niespodzianki i być może przynajmniej jedna z nich będzie autorstwa któregoś z Polaków.

Spośród ośmiorga biegaczy delegowanych do startu w Stanach Zjednoczonych najwięcej oczekiwań należy wiązać ze startami Weroniki Kalety, Michała Skowrona i Mateusza Haratyka, którzy pierwsze uniwersjadowe doświadczenia zebrali przed czterema laty w Krasnojarsku. Pierwsza dwójka kończyła rywalizację w Rosji na miejscach w czołowej dwudziestce stawki. Gorzej poszło Haratykowi, który w tym roku planuje pokazać się z dużo lepszej strony.

– To może być dla mnie fajna impreza, szykują się ciekawe konkurencje. Najbardziej nastawiam się na bieg 30 km łyżwą ze startu wspólnego, w ostatni dzień uniwersjady. Jeśli będą zdrowie i forma, to mogę pukać do czołowych miejsc – uważa 24-letni Haratyk, na co student wychowania fizycznego na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Haratyk, podobnie jak Weronika Kaleta, rok temu uczestniczył w zimowych igrzyskach w Pekinie.

– Taki wyjazd był dla mnie czymś nowym, przetarciem z największą sportową imprezą. Z samych startów w Chinach nie jestem zadowolony. Po okresie przygotowań miałem lepsza odczucia – wspomina 24-latek. – W tym sezonie zacząłem współpracę z nowym trenerem, to nowy bodziec do pracy. W rok nie przewrócę świata, ale pozmienialiśmy już pewne rzeczy i myślę, że to będzie działało lepiej niż do tej pory – uzupełnia Haratyk, członek kadry narodowej B w biegach narciarskich, który jest świeżo upieczonym mistrzem Polski na dystansie 10 kilometrów techniką klasyczną. Drugi był Sebastian Bryja, jego uczelniany i reprezentacyjny kolega na Lake Placid. Wśród kobiet na 5 km klasykiem triumfowała Weronika Kaleta, a brązowy medal przypadł jej siostrze Karolinie. W tej rywalizacji u mężczyzn, którzy rywalizowali na dystansie 15 km, zwyciężył Bryja, a trzeci był Haratyk.

Rywalizacja biegaczy narciarskich w Lake Placid rozpocznie się od sprintu drużyn mieszanych (13 stycznia). Następnie zawodnicy powalczą w sprincie (15 stycznia), biegu indywidualnym (17 stycznia), biegu pościgowym (18 stycznia), sztafetach (20 stycznia) i biegu masowym (22 stycznia).

Start reprezentantów Polski w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid wspierają strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A., Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Akademicka Reprezentacja Polski w biegach narciarskich na zimową uniwersjadę Lake Placid 2023

Weronika Kaleta (uczelnia AWF Katowice / klub LKS Markam Wiśniowa Osieczany), Karolina Kukuczka (AWF Katowice / MKS Istebna), Aleksandra Mikołajczyk (AWF Katowice / LZS Sokół Szczyrk), Michał Boreczek, Michał Skowron (obaj AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Sebastian Bryja, Robert Bugara, (obaj AWF Katowice / UKS Regle Kościelisko), Mateusz Haratyk (AWF Katowice / NKS Trójwieś Beskidzka)