To były dwa dni pełne najlepszej szachowej wiedzy! W Bydgoszczy zakończył się Kongres Szachowy „Od Pionka do Hetmana”, który na stałe wpisał się już w kalendarz szachowych wydarzeń w Polsce.

– Najciekawszym tematem dla mnie było radzenie sobie z porażką. Mimo 40 lat praktyki jest to dla mnie nadal drażliwy temat. Mam nadzieję, że dzięki dyskusji w Bydgoszczy każdy będzie mógł polepszyć swoją grę lub polepszyć siebie, jako trenera – mówił Bartosz Soćko, jeden z polskich arcymistrzów, który, podobnie jak jego żona Monika Soćko oraz Radosław Wojtaszek, jest ambasadorem kongresu.

W programie kongresu, który odbył się w auli Politechniki Bydgoskiej, znalazło się bardzo wiele ciekawych paneli i wykładów, w trakcie których można było zdobyć kompleksową wiedzę nie tylko stricte związaną z szachami, bo oprócz projektów edukacyjnych były wykłady np. o prawidłowym żywieniu szachisty i przygotowaniu zawodnika do startu w turnieju. Zawodnicy i ich trenerzy mogli też wysłuchać ciekawych paneli poświęconych radzeniu sobie z porażkami czy też jak pracować nad mistrzowskim szachowym mentalem.

„Od Pionka do Hetmana” to kompleksowy projekt promocji i rozwoju szachów, którego kluczowym elementem jest szkolenie instruktorów oraz Kongres, który ma na celu stworzenie platformy do dyskusji na ważne tematy.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerem głównym wydarzenia jest Krajowa Grupa Spożywcza, a partnerem wydarzenia Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO.