Silne opady śniegu i jeszcze silniejsza obsada pojawiły się w piątek na stokach Jaworzyny Krynickiej. Na szczęście aura nie sparaliżowała trzeciego etapu zawodów AZS Winter Cup. Trudne warunki najlepiej wykorzystali Julia Włodarczyk (AWF Katowice) i Antoni Szczepanik (Politechnika Warszawska).

W malownicze tereny Beskidu Sądeckiego zjechało blisko 70 narciarzy i narciarek reprezentujących ponad 20 uczelni z całego kraju. Zmagania odbywały się na trasie numer 6, bo „piątka” (jedna z najlepszych tras w Polsce) była jeszcze niewystarczająco naśnieżona. W czasie rozgrywania zawodów na brak śniegu nikt narzekać nie mógł. Dodatkowo termometry na stacji górnej pokazywały niemal – 9 stopni Celsjusza, ale odczuwalna temperatura była o wiele niższa.

W tych prawdziwe zimowych warunkach udało się przeprowadzić imprezę zgodnie z planem, czyli rozegrać po dwa przejazdy w slalomie gigancie i slalomie. Wszyscy chcieli do maksimum wykorzystać możliwość ścigania w doborowym gronie.

– Padający cały czas śnieg nie ułatwiał jazdy, ale trasa była zmrożona i fajnie się trzymała. Warunki były równe dla wszystkich. To są akademickie zawody i tu przyjeżdżają same walczaki. Nikt nie myślał o tym, żeby odpuszczać drugiego przejazdu, bo zawsze chce się poprawić. Oczekujemy profesjonalnych zawodów, a AZS Warszawa organizuje imprezę z najwyższej półki – powiedział Adam Smolik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który w slalomie zajął dziewiąte miejsce.

fot. Michał Szypliński/skifoto.pl

W tym sezonie prawdziwym dominatorem cyklu AZS Winter Cup okazuje się być Antoni Szczepanik, który na Jaworzynie pewnie wygrał w slalomie gigancie, wyprzedzając o dwie sekundy Pawła Jaksinę. Po zawodach w Zakopanem i Szczawnicy to już trzecia wygrana stołecznego „inżyniera” w gigancie. Pewną niespodzianką była jego wygrana w slalomie i wyprzedzenie o 0,6 sek. Juliusza Mitana, który do tej pory w tej konkurencji dwukrotnie wygrywał.

Doskonale radzi sobie też debiutująca w cyklu Julia Włodarczyk, która wygrała w slalomie gigancie, o niecałe 0,2 sek. wyprzedzając Zofię Zdort. Do tego zwyciężyła też w slalomie ,wyprzedzając Helenę Kubasiewicz o 1,3 sek. Studentka AWF Katowice prowadzi też w klasyfikacji generalnej obu konkurencji.

Kolejny etap zawodów AZS Winter Cup – Akademickiego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim odbędzie się już 4 lutego. Finał imprezy zaplanowano na 25 lutego w Szczawnicy.

Organizatorem cyklu AZS Winter Cup jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia są Ministerstwo Sportu i Turystyki i m.st Warszawa. Partnerzy techniczni: Nordica, UYN oraz Toyota W&J Wiśniewski. Patronat medialny: Snow and More Magazyn NTN, skifoto.pl, Przegląd Sportowy, Onet. Sponsorem głównym Akademickiego Związku Sportowego jest Grupa Lotos.

AZS Winter Cup: wyniki trzeciego etapu

Slalom gigant kobiet
1. Julia Włodarczyk (AWF Katowice) 1:51.27
2. Zofia Zdort (SUM Katowice) 1:51.48
3. Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) 1:52.12

Slalom gigant mężczyzn
1. Antoni Szczepanik (PW Warszawa) 1:44.82
2. Paweł Jaksina (PK Kraków) 1:46.89
3. Kamil Krawczyk (SGH Warszawa) 1:48.04

Slalom kobiet:
1. Julia Włodarczyk (AWF Katowice) 1:18.26
2. Helena Kubasiewicz (ALK Warszawa) 1:19.55
3. Katarzyna Wąsek (CC Warszawa) 1:20.55

Slalom mężczyzn:
1. Antoni Szczepanik (PW Warszawa) 1:13.97
2. Juliusz Mitan (AGH Kraków) 1:14.59
3. Wojciech Dulczewski (AGH Kraków) 1:14.65