Trzeci raz w styczniu futsalistki UAM Poznań zagrały z Uniwersytetem Warszawskim i trzeci raz wygrały. Tym razem uniwersyteckie derby rozegrano w ekstralidze.

Mecze ligowe kobiecych drużyn futsalowych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania i Uniwersytetu Warszawskiego, czyli reprezentacji największych polskich uczelni, zawsze wywołują dodatkowe emocje. Zdarzają się już nawet ich porównania do rywalizacji poznańskiego Lecha i warszawskiej Legii w piłkarskiej ekstraklasie.

Kolejne uniwersyteckie derby AZS rozegrano 29 stycznia w Poznaniu w hali UAM. Po raz kolejny w tym sezonie górą były poznanianki, które zwyciężyły 6:0, pierwszego gola zdobywając już w 28. sekundzie meczu. Gospodynie dominowały na parkiecie od pierwszej do ostatniej minuty, a zespół Warszawy w zasadzie ograniczał się do zmasowanej obrony i utratę zaledwie sześciu bramek zawdzięcza przede wszystkim dobrze dysponowanym bramkarkom. Po dwa gole w meczu zdobyły Zuzanna Sawicka  i Paula Fronczak, a po jednym Alicja Zając i Patrycja Sutkowska.

Zespół UAM trenowany przez Wojciecha Weissa wystąpił w składzie: Dewicka, Laskowska, Zając, Sawicka, Czudzińska, Sutkowska, Jankowska, Przybył, Ostrowska, Małyszka, Fronczak. Skład AZS UW: UW: Mikuła, Nikisz, Przybyłkowicz, Bińczyk, Gołębiowska, Jarzyna, Nikisz, Sikora, Pruszczyk, Białek.

Po rozegraniu dziewięciu kolejek poznanianki zajmują pierwsze, a warszawianki czwarte miejsce w grupie północnej ekstraligi. Pozycje te stanowią przepustkę do udziału w meczach fazy play off.

Był to już trzeci mecz zespołów UAM i UW w styczniu bieżącego roku. Poprzednie dwa spotkania zespoły te rozegrały w Łodzi, w półfinałach Akademickich Mistrzostw Polski. Dwukrotnie triumfowały w nich poznanianki, które najpierw 4:0 wygrały w meczu grupowym, a potem 4:1 w walce o trzecie miejsce w turnieju.

Piotr Kuś