Już w sobotę inauguracja rozgrywek PlusLigi. Z tej okazji odbyła się przedsezonowa konferencja prasowa. – Jesteśmy gotowi do pierwszego meczu! – mówi Marco Bonitta, trener Indykpolu AZS Olsztyn.

W gościnnych progach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się tradycyjna, przedsezonowa konferencja prasowa. Udział w niej wzięli: JM Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski, Tomasz Jankowski – Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA, Marco Bonitta – trener Indykpolu AZS Olsztyn oraz Robbert Andringa – kapitan zespołu.

Konferencję otworzył prof. Jerzy Przyborowski. Rektor UWM nie ukrywał zadowolenia z przygotowania drużyny do startu rozgrywek. – To nie będzie jednak łatwy sezon – zaznaczył prof. Przyborowski. – Siatkarze nie będą bowiem grać w Hali Urania, w której czuli się najlepiej. Jako Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie udostępniamy halę sportową w Kortowie na potrzeby treningów. Mam nadzieję, że zespół będzie czuł się doskonale. Życzę wszystkim wspaniałego sezonu.

Tomasz Jankowski, Prezes Zarządu Piłki Siatkowej AZS UWM SA, podziękował Rektorowi UWM za życzliwe przyjęcie i opiekę nad drużyną. – Jako klub, jesteśmy wdzięczni za możliwość trenowania na obiektach UWM. Nie było to łatwe, bowiem w hali odbywają się również inne zajęcia, a za chwilę rozpoczyna się rok akademicki. Wspólnie udało nam się dopasować grafik tak, aby siatkarze mieli idealne warunki do pracy.

Prezes olsztyńskiego klubu wyjaśnił także zgromadzonym dziennikarzom powody, dla których zespół w najbliższym sezonie swoje domowe spotkania będzie rozgrywał w Iławie. – Pojawiły się dyskusje, czy nie moglibyśmy grać w hali UWM w Kortowie. Niestety, nie ma takiej możliwości. Hala nie spełnia bowiem kilku wymogów, jakie stawia przed nami PLS – wysokość, miejsca dla publiczność czy wymagania techniczne względem telewizji. Mieliśmy do wyboru dwa obiekty w naszym województwie – Iława i Elbląg. Ze względu na dobre relacje z władzami miasta Iławy, gdzie co roku rozgrywamy mecze towarzyskie, podjęliśmy decyzje, aby to tam rozgrywać nasze spotkania domowe. Wszystkie bilety na pierwszy mecz zostały sprzedane. To tylko pokazuje, że kibice w Iławie są ciekawi siatkówki i naszej drużyny – dodał.

Podczas przedsezonowej konferencji prasowej poruszony został także aspekt sportowy. – Cieszę się, że jesteśmy w pełnym składzie, bowiem mieliśmy kilka problemów – rozpoczął prezes Jankowski. – Pierwsze to odejście Daniela Castellaniego. Jestem wdzięczny trenerowi Marco Bonicie za przejęcie zespołu w tak trudnym dla nas momencie. Chciałbym również podziękować kilku zawodnikom, którzy zostali w stolicy Warmii i Mazur mimo korzystniejszych finansowo ofert z innych klubów. Mamy zespół, który w 100% zaplanowaliśmy sobie kilka miesięcy temu. Drużyna ma potencjał, aby walczyć z najlepszymi. Naszym celem jest awans do najlepszej ósemki.

Marco Bonitta, trener akademików z Kortowa, podsumował okres sparingowy jego zespołu. – W pewnym stopniu mieliśmy ciężkie przygotowania, bowiem z powodu nieobecności zagranicznych zawodników, którzy byli razem ze swoimi reprezentacjami, w komplecie jesteśmy dopiero od kilku dni. Wygraliśmy sześć z dziewięciu spotkań kontrolnych. Pracowaliśmy ciężko i wiemy, na co nas stać. Z treningu na trening wiemy o sobie coraz więcej. W drużynie nie wyznaczyliśmy sobie jeszcze celu – zostanie on określony po trzech, czterech spotkaniach. Musimy dojść do poziomu, który został przez nas założony. Niemniej jednak, jesteśmy gotowi do pierwszego meczu!

Robbert Andringa był jednym z tych zawodników, którzy do zespołu dołączyli najpóźniej. Kapitan Indykpolu AZS Olsztyn wraz z reprezentacją Holandii najpierw uczestniczył w rozgrywkach Ligi Narodów, a we wrześniu walczył w Mistrzostwach Europy. Przypomnijmy, że Holendrzy awansowali do ćwierćfinału.

– Sezon reprezentacyjny był dla nas długi – byłem zmęczony po występach w Lidze Narodów, a także Mistrzostwach Europy – przyznał kapitan zespołu. – Cieszę się jednak, że jestem już w Olsztynie. Czułem ekscytację, kiedy tutaj przyjechałem, bo mamy dobrą drużynę. Mam nadzieje, że w Iławie wspólnie stworzymy taką samą atmosferę, jaka panowała podczas spotkań w Uranii.

Z wielką radością możemy także przekazać informację, o rozpoczęciu współpracy PZU z Akademickim Związkiem Sportowym – największym sportowym stowarzyszeniem w kraju. Współpraca obejmuje m.in Akademickie Mistrzostwa Polski oraz Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS. W obszarze sportu wyczynowego PZU będzie sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski, a także już od obecnego sezonu drużyny siatkarzy Indykpolu AZS Olsztyn.

Początek sobotniego spotkania z Asseco Resovią Rzeszów w HWS Iława (ul. Niepodległości 11B), o godzinie 14:45. Transmisja spotkania m.in. na antenie studenckiego Radia UWM FM. Słuchaj transmisji online!

Skład Indykpolu AZS Olsztyn w sezonie 2021/2022: Robbert Andringa (kapitan), Karol Jankiewicz, Jędrzej Gruszczyński, Jan Król, Jan Firlej, Dawid Siwczyk, Szymon Jakubiszak, Meisam Salehi, Taylor Averill, Torey Defalco, Jakub Ciunajtis, Mateusz Poręba, Wiktor Janiszewski, Karol Butryn.

Sztab szkoleniowo-medyczny: Marco Bonitta (I trener), Matteo Bologna, Marcin Mierzejewski (asystenci trenera), Mateusz Nykiel (statystyk), Grzegorz Krzan (trener przygotowania fizycznego), Paweł Jaguszewski, Paweł Ciesiun (fizjoterapeuci), Wojciech Remiszewski (lekarz)