Za nami Akademicka Doba sportu – wyjątkowe wydarzenie zorganizowane w dniach 9-10.11.2023 przez AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z Zarządem Głównym AZS.

Zaczynając w czwartek o godzinie 15:00 i kończąc równo po 24 godzinach nieprzerwanej aktywności sportowej, mieliśmy okazję do oryginalnej promocji zajęć sportowych organizowanych na co dzień w naszym klubie dla społeczności akademickiej. Co ważne, wydarzenie miało charakter otwarty, a więc w Akademickiej Dobie Sportu bezpłatny udział mogła wziąć każda chętna osoba, decydując na jak długo i w jakich aktywnościach wystartuje.

Było w czym wybierać, bowiem program imprezy zawierał sześć różnych propozycji. Czwartkowy wachlarz zajęć sportowych rozpoczęliśmy pod hasłem „Aktywnie Zmieniaj Siebie’. Na pierwszy ogień ruszyła prawdopodobnie najpopularniejsza i najchętniej wybierana przez młodych forma treningu czyli siłownia. W godzinach 15:00-21:00 oprócz odpowiedniego sprzętu, do dyspozycji uczestników na miejscu byli: Maja Krajewska – trenerka personalna i czołowa siatkarka KU AZS UZ oraz Marek Lemański – psycholog sportowy. Zainteresowane osoby chętnie korzystały z porad na temat treningu siłowego, podstawowych zasad dietetycznych czy przygotowania mentalnego do zawodów.

Następne w kolejce w godzinach 19:00-23:00 były zajęcia wschodnich sztuk walki: iaido czyli sztuki władania mieczem oraz karate tradycyjnego. Godzinę przed północą wystartowały 60-minutowe zajęcia zumby, które mimo (mogłoby się wydawać) późnej pory energicznie porwały liczną grupę. Wybiła północ, a na salce gimnastycznej swoją gotowość do gry w Nocnym Turnieju Tenisa Stołowego zadeklarowało 20 osób! Zmagania trwały aż osiem godzin i oprócz głównych rozgrywek obejmowały dwa dodatkowe konkursy – przy robocie do wyrzucania piłek oraz na celny serwis do pudełka. Można było odnieść wrażenie, że czym późniejsza (a może wcześniejsza?) godzina, tym był większy zapał do gry u zawodników. Z pewnością uczestnicy nocnego turnieju nie mogli narzekać na brak adrenaliny!

Ostatnią aktywnością fizyczną zielonogórskich, sportowych 24 godzin był Test Coopera, w którym mieszkańcy mieli okazję do sprawdzenia poziomu swojej wydolności podczas 12-minutowego biegu. Sportowcy lubią wyzwania, dlatego Akademicka Doba Sportu okazała się świetną okazją do promocji ruchu, walki z własnymi słabościami i przede wszystkim dobrą zabawą dla każdego!

Projekt był realizowany przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.