Grad medali panczenistów w Mińsku

0
507

Doskonale spisali się polscy łyżwiarze szybcy w Akademickich Mistrzostwach Świata w Mińsku. Dziesięcioosobowa reprezentacja przywiozła z Białorusi aż dziewięć medali!

– Nasz szef w jednej z rozmów powiedział, że jeśli będzie osiem medali to będzie specjalna nagroda. Jest dziewięć i myślę, że nagroda będzie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników, bo dziewięć medali w trakcie czterodniowych zawodów to naprawdę świetna średnia – mówił trener polskiej ekipy Krzysztof Niedźwiedzki.

Niekwestionowaną gwiazdą polskiej ekipy była Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice, AWF Katowice), która zdobyła aż trzy złote medale. To właśnie od wygranej przez nią rywalizacji na trzy tysiące metrów rozpoczęła się doskonała seria biało-czerwonych. Później zdobyła także złoto w wyścigu na 5000 metrów i w biegu masowym.

– Bardzo cieszę się z tych trzech złotych medali, bo to spełnienie marzeń i piękne podsumowanie udanego sezonu. Na tych dystansach ścigałam się przez ostatnie pół roku i bardzo cieszę się z tego, że ta ciężka praca przełożyła się na wyniki. Bóg zapłać wszystkim, którzy mnie wspierali – mówiła Czyszczoń po swoim ostatnim starcie.

W biegu masowym, w którym wszystko tak naprawdę rozgrywa się na ostatniej rundzie, Polka popisała się świetnym finiszem, pokonując Włoszkę Glorię Malfatti o siedem setnych sekundy.

Także z trzema krążkami wróciła do Polski Andżelika Wójcik, koleżanka klubowa i z uczelni Czyszczoń. Andżelika w biegu masowym była trzecia, wcześniej wywalczyła srebro z koleżankami w drużynowym sprincie i brąz na 1000 metrów.

– Jestem bardzo zadowolona, że w ostatnich zawodach tam bardzo udanego sezonu pokazałam się z dobrej strony. To był przełomowy sezon, zrobiłam duży postęp, a przede wszystkim ukierunkowałam się na sprinty. I temu poświęcę się w najbliższym czasie – mówiła Wójcik.

Biegi masowe tradycyjnie kończyły zmagania łyżwiarzy szybkich. Ostatniego dnia polska ekipa miała jeszcze więcej powodów do radości, bo srebrny medal wywalczył w tej konkurencji Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk, AWF Katowice). – Od początku nastawiałem się na ostatnią rundę, bo w niej w biegu masowym zdobywa się medal, a nie interesowało mnie punktowanie na wcześniejszych. I udało się, jestem bardzo zadowolony – mówił Bachanek.

W sumie zatem biało-czerwoni wracają do Polski z dziewięcioma medalami, co jest wynikiem doskonałym i… niespodziewanym. Nasi łyżwiarze pokazali się z doskonałej strony, osiągając bardzo dobre wyniki, które, z powodu silnej konkurencji, nie zawsze dawały medale. Np. Szymon Palka (Stoczniowiec Gdańsk, AWF Kraków) w biegu na 10 kilometrów o ponad pół minuty pobił swój rekord życiowy, ale dało mu to tylko szóste miejsce.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu polskiej ekipy, tym bardziej, że to właśnie dzięki nam łyżwiarstwo szybkie na stałe trafiło do cyklu Akademickich Mistrzostw Świata. Dla zawodników to było świetne podsumowanie sezonu – mówił Bartłomiej Korpak, sekretarz generalny i szef ekipy w Mińsku.

Dla polskiej federacji impreza w Mińsku była bardzo ważna nie tylko z powodu sukcesów polskich zawodników. Dzień przed rozpoczęciem Akademickich Mistrzostw Świata sekretarz Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego podpisał list intencyjny o współpracy z Białoruską Federacją Sportu Akademickiego.

– Jesteśmy sąsiadami, a sport akademicki na Białorusi ma bardzo wysoki potencjał. Uniwersytet Wychowania Fizycznego w Mińsku może być świetnym przykładem dla Europy i dla Polski, bo jest zapleczem sportu białoruskiego pod względem naukowym i logistycznym. Większość sportowców białoruskich tam studiuje – powiedział Bartłomiej Korpak.

Polskie medale na AMŚ w Mińsku
3000 metrów kobiet – złoto Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
5000 metrów kobiet – złoto Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
Bieg masowy kobiet – złoto Magdalena Czyszczoń (AZS AWF Katowice, AWF Katowice), brąz Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
Sprint drużynowy kobiet – srebro Aleksandra Kapruziak (AZS AWF Katowice, AWF Katowice), Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin, AWF Katowice), Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
Sprint drużynowy mężczyzn – Marcel Drwięga (AZS AWF Katowice, AWF Katowice), Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk, AWF Katowice), Dawid Burzykowski (Stoczniowiec Gdańsk, AWF Kraków)
Bieg masowy mężczyzn – srebro Marcin Bachanek (Stoczniowiec Gdańsk, AWF Katowice)
1000 metrów kobiet – brąz Andżelika Wójcik (AZS AWF Katowice, AWF Katowice)
500 metrów kobiet – Kaja Ziomek (MKS Cuprum Lubin, AWF Katowice)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here