Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu coraz bliżej!

0
185
Laura Bernat
Laura Bernat, zawodniczka AZS UMCS Lublin wywalczyła już minimum na IO do Tokio

Już w najbliższą środę, 28 kwietnia rozpocznie się najważniejsza w tym roku krajowa impreza pływacka. Gospodarzem Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu będzie Kozi Gród. Zawody rozegrane zostaną na miejscowym basenie olimpijskim ‒ Aqua Lublin.

Obiekt od momentu powstania niejednokrotnie gościł najlepszych polskich pływaków. Imprezy rangi mistrzowskiej odbywały się tu w 2017 roku – Główne Mistrzostwa Polski czy w 2018 roku – Zimowe Mistrzostwa Polski. Pływacy regularnie rywalizują na lubelskim obiekcie także podczas Arena Grand Prix Pucharu Polski, które były rozgrywane także w tym roku, pod koniec marca. Na starcie stanęło wówczas niemal 600 pływaków.

‒ Mistrzostwa Polski już za kilka dni, więc zostało jeszcze do zrobienia kilka rzeczy. Natomiast generalnie z tych większych działań wszystko już za nami i wiele spraw jest już dopiętych na ostatni guzik. Mamy około 530 zgłoszeń do zawodów. Myślę, że ta liczba nie przekroczy 600 ‒ mówi naczelnik zawodów i trener AZS UMCS Lublin, Piotr Kasperek.

Rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie, bo zmagania w Lublinie to jedna z ostatnich szans wywalczenia minimum kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Do tej pory prawo startu w Japonii zapewnili sobie reprezentanci AZS AWF Katowice Katarzyna Wasick na 50 m stylem dowolnym i Jakub Majerski na 100 m stylem dowolnym oraz zawodniczka AZS UMCS Lublin Laura Bernat na 200 m stylem grzbietowym. Po Mistrzostwach Polski najlepsi polscy pływacy wezmą udział w Mistrzostwach Europy w Budapeszcie (17-23 maja 2021).

Organizatorami Mistrzostw Polski są Polski Związek Pływacki, Lubelski Okręgowy Związek Pływacki, KU AZS UMCS w Lublinie, Urząd Miasta Lublin, MOSIR Bystrzyca Sp. z o.o. w Lublinie.

Patronem medialnym Mistrzostw został serwis informacyjny Pasja AZS. Na naszym portalu już od najbliższej środy znajdziecie obszerne relacje z zawodów. Zachęcamy również do odwiedzania oficjalnej strony imprezy.

Fot. Michał Piłat