Gala Sportu Akademickiego 2023

0
529

Na corocznej Gali Sportu Akademickiego nagrodzono najlepszych sportowców – studentów w sezonie 2023, uhonorowano najlepsze uczelnie Akademickich Mistrzostw Polski, wyróżniono też… Czwórkę.

W Warszawie odbył się dwudniowy Kongres Sportu Akademickiego, którego zwieńczeniem była uroczysta gala. Wyróżnienia otrzymali najlepsi sportowcy-studenci, uhonorowano najlepsze uczelnie Akademickich Mistrzostw Polski. Wśród obecnych na Gali Sportu Akademickiego nie zabrakło medalistów Uniwersjad – zimowej w Lake Placid (17 polskich medali) i letniej w Chengdu (43 medale). Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi skoczkini narciarska Nicole Konderla (trzy złote medale i srebro), lekkoatletka Nikola Horowska (dwa złota i srebro) oraz taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, która w Chengdu była chorążym Akademickiej Reprezentacji Polski i wywalczyła brąz.

Gala Sportu Akademickiego była też okazją do innych wyróżnień. Najlepszą uczelnią Akademickich Mistrzostw Polski, w których w 2023 roku w sumie wystartowało ok. 18 tysięcy sportowców, została już po raz czwarty z rzędu Politechnika Gdańska. Klasyfikację medalową AMP wygrała Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Drużyną roku wybrano Polski Cukier AZS UMCS Lublin, czyli mistrzynie Polski w koszykówce kobiet. Za wydarzenie roku uznano wrześniowe Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie w Bydgoszczy, organizowane przez tamtejszy AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Podczas Kongresu Sportu Akademickiego wyróżniono także sponsorów i partnerów AZS, w tym… radiową Czwórkę. O tym wydarzeniu mówiliśmy w Porannym Przeglądzie Sportowym, którego posłuchacie TUTAJ.

Podczas Kongresu Sportu Akademickiego nie zabrakło też licznych paneli dyskusyjnych. Gościem jednego z nich była dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie Maria Sajdak, która będzie gościem czwartkowej Akademickiej Strefy Sportu.

Tekst: Darek Matyja

Fot. Paweł Skraba