Zawody, które zrewolucjonizowały organizację pływackich imprez w Polsce, powracają do Lublina. Przed nami finałowa runda AZS Swimming Cup. W piątkowy wieczór wyłonimy najlepsze zespoły oraz studentów-sportowców.

Pół roku temu właśnie na pływalni Aqua Lublin rozpoczął się skierowany do środowiska akademickiego projekt AZS Swimming Cup. Dla wielu sportowców miały być to zwykłe zawody przygotowujące do mistrzostw kraju. Ponad setka zawodników z siedmiu klubów uczelnianych nie wiedziała wówczas, że przyjechała na imprezę, która na długo pozostanie w ich pamięci.

Warto przytoczyć wypowiedź Barbary Mazurkiewicz (UW Warszawa), która nie ukrywała ogromnego zdumienia. – Ja w ogóle przyjechałam tutaj z wielkim zaskoczeniem, bo myślałam, że to będą zwykłe zawody, takie jak zwykle organizuje Polski Związek Pływacki. A tutaj wchodzę na basen i mówię po prostu: WOW! Naprawdę rzadko spotyka się takie zawody i bardzo fajnie, że coś takiego jest organizowane u nas w Polsce – relacjonowała.

Do tej pory odbyły się trzy rundy, które poza Lublinem przeprowadzono w Łodzi oraz Warszawie, a przy organizacji każdej z nich ekipa Akademickiego Związku Sportowego stanęła na wysokości zadania. Zawody stały na wysokim poziomie, a poprzeczkę podwyższały gwiazdy międzynarodowego formatu. W Lublinie, czyli na własnym terenie, po tytuł najlepszej pływaczki sięgnęła Adela Piskorska (UMCS Lublin). Po niej w kolejnych rundach pałeczkę przejęła Barbara Mazurkiewicz (UW Warszawa), która triumfowała w Łodzi oraz w Warszawie.

foto: Bartosz Wójtowicz

Dotychczasową rywalizację zdominowali reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego, którzy jeszcze nie przegrali w klasyfikacji drużynowej. W listopadowej rundzie w TOP 10 aż ósemka pływaków reprezentowała barwy stołecznej ekipy. W tym gronie znalazło się sporo twarzy dobrze znanym kibicom pływania, a oprócz Mazurkiewicz były to Weronika Hallmann, Aleksandra Polańska czy Julia Kulik. Gdy rywalizacja przeniosła się do stolicy, to do głosu zaczęli dochodzić reprezentanci AWF-ów z Katowic czy Wrocławia. Najwyżej punktowany wynik spośród panów uzyskał właśnie Paweł Smoliński (AWF Katowice), w Łodzi zaś furorę robił mistrz Europy juniorów, czyli Mateusz Chowaniec (AWF Katowice).

AZS Swimming Cup już teraz można określić fantastycznym projektem, a przecież to jeszcze nie koniec pierwszej edycji. Rywalizacja wraca tam, gdzie się wszystko zaczęło, czyli na pływalnię Aqua Lublin. Ceremonia otwarcia imprezy odbędzie się już 17 maja (piątek) o godzinie 19:45. Transmisję można śledzić na kanale YouTube AZS Lublin (link: https://www.youtube.com/watch?v=3sAprrgizSU). Zachęcamy też do pojawienia się na trybunach, żeby na własne oczy zobaczyć tę wyjątkową imprezę.

Organizatorami wydarzenia są: Akademicki Związek Sportowy i Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki oraz Miastem Lublin.

Tekst: Rafał Małys