Finaliści wyłonieni

0
652

Za nami turnieje półfinałowe Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym. 36 zespołów kobiet i 48 drużyn męskich rywalizowało w czterech strefach o awans do finału AMP. Faworyci nie zawiedli!

Turniej kobiet w strefie A rozgrywany w Poznaniu przebiegał pod dyktando studentek miejscowych uczelni. Zwyciężyły reprezentantki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które w finale były lepsze od zawodniczek Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu 3:2. Taki sam wynik padł w meczu o trzecie miejsce, w którym Politechnika Poznańska pokonała Politechnikę Gdańską. W rywalizacji panów zespół Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy zrewanżował się Politechnice Gdańskiej za ubiegłoroczną porażkę w finale. Bydgoszczanie okazali się lepsi od brązowych medalistów z 2018 roku 3:2. Mecz o trzecie miejsca zakończył się zwycięstwem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy 3:1.

Półfinał strefy B po raz drugi z rzędu zorganizował Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Rywalizację tradycyjnie zdominowały warszawskie uczelnie. W turnieju kobiet triumfowały zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego, które w finale pokonały akademickie mistrzynie Polski z 2018 roku – reprezentantki Akademii im. Leona Koźmińskiego 3:1. W meczu o trzecie miejsce studentki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrały 3:1 z zawodniczkami Uniwersytetu Łódzkiego. MVP turnieju pań wybrano członkinię zwycięskiej drużyny Paulinę Krzysiek. W finale mężczyzn spotkali się studenci Akademii im. Leona Koźmińskiego i Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki. Podobnie jak w meczu grupowym, także w finale lepsi okazali się tenisiści z ALK, zwyciężając 3:1. Mecz o trzecie miejsce w strefie B był powtórką ubiegłorocznego spotkania o podium w strefie B. Tak jak przed rokiem Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie nie dała szans Politechnice Warszawskiej i wygrała 3:0. Najlepszym zawodnikiem turnieju mężczyzn został student ALK, Maciej Kotarski. Do finału AMP awans uzyskały cztery zespoły kobiet i cztery drużyny męskie. Za małą niespodziankę można uznać piąte miejsce i brak awansu reprezentantów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, czwartych przed rokiem w finale. W Łodzi studenci SGH po niezwykle zaciętym spotkaniu ćwierćfinałowym ulegli 2:3 rewelacji turnieju – WSKFiT Pruszków.

Gospodarzami turnieju w strefie C byli Akademiccy Mistrzowie Polski w rywalizacji mężczyzn  2018 roku – Politechnika Rzeszowska. Panowie okazali się mało gościnni dla rywali z południowej Polski i zgodnie z przewidywaniami zajęli pierwsze miejsce, pokonując w finale reprezentantów Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie 3:1. Trzecie miejsce po zwycięstwie 3:0 z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie przypadło srebrnym medalistom AMP z ubiegłego roku z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. W rywalizacji kobiet pierwsze cztery miejsca premiowane awansem do finału AMP zajęły te same zespoły co przed rokiem, tyle, że w innej konfiguracji. Zwyciężyły reprezentantki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, pokonując w decydującym meczu 3:0 studentki Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Trzecie były ubiegłoroczne triumfatorki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a czwarte – zawodniczki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W rozrywkach w strefie D, które odbyły się w hali sportowej PWSZ w Nysie, wzięło udział 19 zespołów. W rywalizacji kobiet najlepsze okazały się zawodniczki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. W półfinale studentki z Częstochowy wygrały 3:0 z zespołem z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaś w finale pokonały tenisistki PWSZ w Nysie 3:0. – Jesteśmy bardzo zadowolone. Do każdego meczu podchodziłyśmy skupione i cieszymy się z tego zwycięstwa – podkreśla Roksana Załomska z UH-P. Jej klubowa koleżanka, Sandra Wabik dodała, że pojedynki były bardzo wyrównane. – Dałyśmy z siebie wszystko, jak zawsze. Każdy mecz jest inny. Teraz nam się udało wygrać i jedziemy na finał. Trzecie miejsce w turnieju pań zajął UŚ Katowice, który wygrał z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach 3:1. Wśród mężczyzn triumfował zespół Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. W finałowej rywalizacji zawodnicy z Katowic pokonali tenisistów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu 3:2 oraz zdobyli zwycięskie punkty z Uniwersytetem Zielonogórskim 3:0. Jakub Masłowski z AWF Katowice podkreślał, że rywalizacja była zacięta. – Mieliśmy bardzo trudnych przeciwników w grupie. Wygraliśmy, awansowaliśmy do finału ostatecznie zwyciężając. Jestem zadowolony z występu całego zespołu – powiedział. Trzecia lokata w turnieju przypadła Uniwersytetowi Ekonomicznemu we Wrocławiu, który pokonał Politechnikę Śląską w Gliwicach 3:1.

15 najlepszych zespołów kobiet i mężczyzn będzie rywalizowało o medale w turnieju finałowym Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym, który odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia w Gdańsku. Stawkę uzupełnią ekipy gospodarza – Uniwersytet Gdański.