– Przez ostatnie lata właściwie nie mieliśmy ze sobą kontaktu, ale trzeba przyznać, że trener Czesław Cybulski był absolutnie wybitną postacią, jeśli chodzi o trening rzutu młotem, o znajomość techniki – mówi o zmarłym w ubiegłym tygodniu słynnym trenerze rzutu młotem Czesławie Cybulskim pięciokrotny mistrz świata Paweł Fajdek. Pracujący przez wiele lat w AZS Poznań szkoleniowiec wychował niemal wszystkich polskich medalistów światowych imprez w rzucie młotem.

Cybulski, który zmarł w wieku 87 lat, na początku swojej pracy trenerskiej szkolił sprinterów, ale zdecydował się na specjalizację w rzutach. Jego najwybitniejszym zawodnikiem był Szymon Ziółkowski, którego w 2000 roku w Sydney doprowadził do złotego medalu olimpijskiego, a rok później do mistrzostwa świata.

– To był mój pierwszy szkoleniowiec, który jednocześnie był moim wychowawcą, bo trafiłem pod jego skrzydła mając 12 lat, 6 miesięcy i 12 dni, gdy pojawiłem się na treningu u trenera Cybulskiego. Spędziliśmy ze sobą kawał czasu, różnie potem między nami bywało, raz lepiej, raz gorzej, ale jedno można o trenerze powiedzieć – bez niego rzut młotem w Polsce na pewno wyglądałby inaczej – mówi Ziółkowski.

Czesław Cybulski przez krótszy lub dłuższy czas był także trenerem niemal wszystkich najlepszych polskich młocarzy, którzy od lat stanowią potęgę światową.

– Gdy popatrzymy na najlepszych polskich młociarzy na przestrzeni lat to tylko Wojtek Nowicki z nim nie pracował. Wszyscy inni, którzy zdobywali medale w ostatnim czasie, czy to Paweł Fajdek, czy Anita Włodarczyk, czy też Malwina Kopron, Asia Fiodorow, czy ja, pracowali z trenerem Cybulskim, więc trochę tych medali do Polski przywiózł – wyjaśnia Ziółkowski. Przez krótki czas Cybulski był też trenerem Kamili Skolimowskiej.

– Był to niesamowicie trudny człowiek, z którym naprawdę nie było łatwo wytrzymać, a mimo tego trenował tych wszystkich bardzo dobrych zawodników przez wiele, wiele lat. Dobrze, że był taki człowiek i przysłużył się polskiemu sportowi. My teraz będziemy kontynuować to pasmo sukcesów i mam nadzieję, że jak najdłużej będziemy posyłać młot najdalej na świecie – dodaje Fajdek.

Zawodnicy trenera Czesława Cybulskiego zdobyli łącznie 113 tytułów mistrza Polski, cztery tytuły mistrza świata i olimpijskie złoto. Legendarny trener został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wcześniej Cybulski otrzymał tytuł zasłużonego dla miasta Poznania i został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim.

W 2000 roku został laureatem Nagrody im. Eugeniusza Piaseckiego, a w 2012 roku przyznano mu tytuł Członka Honorowego AZS.