W dniach 20-22 sierpnia odbyły się pierwsze w historii zawody e-sportowe organizowane przez KU AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego pod nazwą „Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w E-sporcie”. W rywalizacji udział wzięło 13 drużyn.

Od początku zapisów wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodych Lubuszan. O tytuł mistrza uczestnicy rywalizowali w grze „Counter Strike:Global Offensive”. Zawody zorganizowane zostały dla osób w wieku 13-35 lat, czyli potencjalnej społeczności akademickiej. Każda drużyna składała się z minimum pięciu, a maksimum siedmiu zawodników (w tym dwoje rezerwowych).

Transmisje live z półfinałów oraz finału z komentarzem prowadzone były na Fanpage’u organizatora.

W pierwszym dniu zawodów rozegrane zostały mecze na etapie 1/8 i 1/4 finału. Już od samego początku nie brakowało emocji i walki o każdy punkt. W sobotę cztery ekipy rywalizowały w półfinałach. Pierwszy mecz rozegrali zawodnicy drużyn: „Bush Team” i „Życie ostre jak maczeta”. Obie mapy poszły po myśli „Bush Team” i tym samym wygrali spotkanie zarówno na Nuke jak i Mirage wynikiem 16:10. Druga rywalizacja półfinałowa odbyła się między „Zajawkowiczami” i „Krul Sentino”. Pierwsza mapa, jaką był Mirage, zakończyła się pozytywnie dla składu, który wygrał wcześniej z Drzonowskim Towarzystwem E-sportowym, czyli Zajawkowiczów, ale później to gracze „Krul Sentino” dominowali i wygrane na mapach Overpass oraz Inferno zapewniły im awans do rundy finałowej.

Przegranych czekała szansa na zdobycie najniższego stopnia podium. Niedzielnego wieczoru wyłoniono mistrza województwa lubuskiego w E-sporcie. Drużyna Krul Sentino w finale pokonała Bush Team wynikiem 2:0 (16:7 Nuke, 16:14 Overpass). Mecz, a szczególnie jego druga mapa, dostarczył widzom wiele emocji. Na trzecim stopniu podium znaleźli się gracze „Życia ostrego jak maczeta”.

Zgłoszenia i zapytania odnośnie turnieju spływały z całej Polski! Było to dla AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego nowe doświadczenie. Przygoda z e-sportem w Zielonej Górze nie ustanie na organizacji tych zawodów.

Więcej informacji, w tym wyniki poszczególnych gier można znaleźć na stronie organizatora.

Projekt został współfinansowany ze środków województwa lubuskiego.

Tekst: Tomasz Ostrowski
Foto: Aleksandra Lemańska