Dziewczyny lubią brąz! Medal AME dla siatkarek plażowych UW Warszawa!

0
588

Z jednym brązowym medalem wracają polscy studenci z Akademickich Mistrzostw Europy w sportach plażowych, które odbywały się w Maladze. Na najniższym stopniu podium w rywalizacji siatkarek plażowych w Rincon de la Victoria stanęły dominujące w ostatnich latach w AMP-ach zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego, czyli Marta Łodej i Agata Ceynowa.

Końcówka letniej sesji AME była owocna dla polskich studentów. Brąz w rugby 7 zdobyły drużyny AWF Warszawa, trzynaście medali podczas AME w Bydgoszczy wywalczyli nasi wioślarze, a z Andaluzji, z piaszczystych plaż prowincji Malaga także wracamy z krążkiem. Świetną passę naszych uczelni podtrzymały siatkarki plażowe Uniwersytetu Warszawskiego. Grające na co dzień w reprezentacyjnych barwach Marta Łodej i Agata Ceynowa należały do jednych z faworytek turnieju, w którym przez pierwszych siedem spotkań nie znalazły pogromczyń. Dopiero w półfinale silniejsze od nich okazały się studentki Litewskiego Uniwersytetu Sportowego, które wygrały 2:1 i tym samym przekreśliły marzenia Polek o złocie. Łodej i Ceynowa nie zwiesiły jednak głów, tylko w meczu o brąz po raz drugi w ttakcie tego turnieju odprawiły rywalki z uniwersytetu ze szwedzkiej Umei (2:1).

– W mojej opinii nasz półfinał był przedwczesnym finałem. Spotkały się dwa najmocniejsze zespoły, była duża szansa na zwycięstwo, ale dziewczyny nie trafiły na ten mecz z najwyższą dyspozycją. Litwinki dzięki swojej konsekwencji wygrały to spotkanie. Fajnie, że na pocieszenie udało się wygrać ostatni mecz – mówi Kamil Chaber, opiekun UW Warszawa na AME w siatkówce plażowej.

Poza strefą medalową uplasowały się pozostały polskie pary. Piątą pozycję wśród kobiet zajęły Weronika Antczak i Justyna Czupryniak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z kolei nasi jedyni reprezentanci z męskiej rywalizacji spotkali się w meczu o siódme miejsce.  Z „polskiego” pojedynku górą wyszli siatkarze plażowi Politechniki Poznańskiej (Tymoteusz Juszczak, Oskar Laskowski), pokonując 2:0 rodaków z UW Warszawa (Michał Korycki, Adam Manios).

Status quo z EUG 2022 z Łodzi zachowali plażowi piłkarze ręczni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Stołeczni gracze w ciągu turnieju w Torrox wygrali dwa spotkania, m.in. o siódme miejsce z uniwersytetem z ukraińskich Sum (2:0).

– Zagraliśmy trzy bardzo wyrównane mecze, które przegraliśmy w końcówkach. Była szansa, żeby poprawić zeszłoroczne osiągnięcie, ale być może zabrakło nam doświadczenia i ogrania z innymi zespołami. Na pewno na wyróżnienie zasługuje Patryk Wasik, nasz najlepszy strzelec – relacjonuje Mikołaj Chudzik, bramkarz SGGW Warszawa. – Po turnieju usiądziemy z zespołem i zobaczymy, jakie są nasze szanse i możliwości, by za rok jechać na Węgry. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach i jest chęć zgłoszenia się do przyszłorocznej edycji Orlen Summer Superligi. Jeśli będzie wola rektora SGGW, to dalej chcemy występować pod szyldem uczelni – dodaje.

To nie koniec AME w tym roku. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do walki we włoskim Val di Zoldo staną narciarze alpejscy i snowboardziści (19-21 grudnia).

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.