Dominacja PG Gdańsk w AMP w biegach przełajowych w Pile! [FOTO]

0
784
fot. Karol Jaskółka

Ekipy Politechniki Gdańskiej okazały się najlepsze w kobiecej i męskiej klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które w sobotę zostały rozegrane w Pile. Zawodnicy i zawodniczki trójmiejskiej uczelni zdominowali trasę przełajów na terenie pilskiego lotniska, zdobywając aż sześć medali!

W ostatnich latach Piła wybiła się w środowisku akademickim na specjalistę od turniejów w judo. Tym razem jednak walka o medale AMP miała miejsce nie na tatami, ale na biegowych trasach. W zawodach na terenie Aeroklubu Ziemi Pilskiej wzięło udział 650 osób z 55 uczelni, którzy rywalizowali w biegach na dystansie 3 i 6 km dla pań oraz 4,5 i 9 km dla panów, a także w sztafecie mieszanej  4 x 1,5 km. Organizatorzy – Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, pięciokrotni gospodarze AMP w judo – przygotowali dla zawodników zawiłą, liczącą 1500 metrów pętlę. Trasa mogła wydawać się dość prosta, jedna jak podkreślali sami zawodnicy, było to mylące, albowiem czekały na nich naturalne przeciwności jak ciągły wiatr na długich prostych czy nierówne podłoże.

Na pierwszy plan podczas zawodów w Pile wysunęli się zawodnicy z Gdańska. Przed rokiem, podczas AMP 2023 w Supraślu najlepiej radzili sobie reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego. Jego biegacze wygrali klasyfikację generalną mężczyzn, a biegaczki UG Gdańsk były trzecie w drużynowym rankingu kobiet. Tym razem palmę pierwszeństwa przejęły ich lokalni rywale z Politechniki Gdańskiej, którzy sześciokrotnie meldowali się na podium AMP 2024 w Pile, z czego aż trzy razy na jego najwyższym stopniu. W biegu kobiet na 3 km triumfowała Oliwia Paradowska, dwunasta zawodniczka na tym dystansie podczas lutowych Akademickich Mistrzostw Świata w Omanie, zaś w konkurencji na 9 km mężczyzn najlepiej spisał się jej uczelniany kolega Dariusz Boratyński. Ponadto ekipa PG Gdańsk nie miała sobie równych w sztafecie mieszanej 4×1,5 km. W pozostałych konkurencjach – 6 km pań i 4,5 km panów – zwyciężyli odpowiednio Patrycja Kapała (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) oraz Michał Piątek (Politechnika Częstochowska).

– Nie była to bardzo łatwa trasa. Choć była płaska, to biegło mi się znakomicie. Połowa dystansu zweryfikowała wszystko, choć najtrudniejszy był początek z wiatrem i długie proste. Pod koniec marca wróciłam z Kenii i czuję, że to, co wypracowałam tam przez cztery tygodnie, właśnie procentuje. Jestem w dobrej formie i mogę cieszyć się złotym medalem AMP – nie ukrywała Kapała.

– Trasa była idealnie dopasowana do mnie: długie proste, lekkie nierówności terenu. Biegło mi się bardzo dobrze. Po pierwszym okrążeniu byłem na dwudziestej pozycji, jednak to jest mój standardowy plan biegu. Nie zaczynam mocno, a dopiero pod koniec ostro atakuję i tym razem ta taktyka też zadziałała – mówił z kolei Piątek, który wpadł na metę z głośnym okrzykiem radości.

W klasyfikacjach drużynowych AMP 2024 w biegach przełajowych w Pile wygrała PG Gdańsk. Pomorska uczelnia wyprzedziła uczelnie z Krakowa, a podia uzupełniły Politechnika Wrocławska oraz Politechnika Poznańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych w Pile

Kobiety

Klasyfikacja drużynowa

 1. Politechnika Gdańska
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 3. Uniwersytet Warszawski

Bieg na 3 km

 1. Oliwia Paradowska (Politechnika Gdańska)
 2. Aleksandra Bereśniewicz (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
 3. Sylwana Gajda (Uniwersytet Warszawski)

Bieg na 6 km

 1. Patrycja Kapała (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
 2. Joanna Woźniak (Uniwersytet Szczeciński)
 3. Sylwia Indeka (Politechnika Gdańska)

Mężczyźni

Klasyfikacja drużynowa

 1. Politechnika Gdańska
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 3. Politechnika Poznańska

Bieg na 4,5 km

 1. Michał Piątek (Politechnika Częstochowska)
 2. Wojciech Serkowski (Politechnika Gdańska)
 3. Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska)

Bieg na 9 km

 1. Dariusz Boratyński (Politechnika Gdańska)
 2. Daniel Kryzel (Politechnika Gdańska)
 3. Rafał Sułkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Sztafeta mieszana 4 x 1,5 km

 1. Politechnika Gdańska
 2. Karkonoska Akademia Nauk Stosownych w Jeleniej Górze
 3. Uniwersytet Warszawski