Pierwszy dzień pływackich zawodów podczas Europejskich Igrzysk Akademickich dostarczył trzy złote medale reprezentantom polskich uczelni. Stojąc na najwyższym stopniu podium, studencki hymn usłyszeli  Marcel Wągrowski, Jan Kałusowski oraz Kinga Paradowska.

Na ostatniej prostej Europejskich Igrzysk Akademickich do rywalizacji przystąpili pływacy, a ich wyniki mogą odwrócić sytuację w klasyfikacji uczelni. Tak jak na letnich igrzyskach jest to jedna z najbardziej medalodajnych konkurencji. Przykład tego mieliśmy już w środę wieczorem. Pływacy z tureckiego Uniwersytetu Yeditepe wygrali cztery konkurencje i już prowadzą w „generalce”.

W Zatoce Sportu rywalizuje łącznie 150 zawodniczek i zawodników z 38 szkół wyższych. Na początek rozdano medale w 12 konkurencjach. Pływacy i pływaczki startowali na 50 metrów stylem dowolnym, 50 metrów stylem klasycznym, 100 metrów stylem motylkowym, 200 m stylem dowolnym, 200 m stylem grzbietowym, a wszystko zakończyły sztafety 4×100 m stylem zmiennym kobiet i mężczyzn.

Jednym z faworytów do złota był Marcel Wągrowski z Politechniki Łódzkiej, który jest aktualnym mistrzem Polski seniorów na 200 m stylem zmiennym. Tym razem wystartował on na nietypowym dla siebie dystansie 50 m. stylem dowolnym, ale mimo to poranne eliminacje wygrał z czasem 23.08. W popołudniowym finale był jeszcze szybszy i zwyciężył z rezultatem 22.09  wyprzedzając Francuza Emmanuela Limozina (23.26).

– To nie jest moja typowa konkurencja, ale jestem bardzo zadowolony z wygranej. Zależało mi na tym, żeby poprawić swój wynik z eliminacji i udało się złamać barierę 23 sekund. Od porannych eliminacji do finału mieliśmy osiem godzin przerwy, więc to w zupełności wystarczyło, żeby się zregenerować. Przede mną jeszcze start na 200 m stylem zmiennym i sztafeta mieszana stylem dowolnym. Mam nadzieję, że uda się zdobyć jeszcze medale – mówił Wągrowski.

Drugi złoty medal na pływalni dla Politechniki Łódzkiej dołożył po kilku minutach Jan Kałusowski. Rekordzista Polski na 100 m stylem klasycznym (58.32) uzyskał drugi czas porannych eliminacji. W finale okazał się najlepszy z całej stawki, wygrywając z rezultatem 28.17. To pierwsze medale i od razu najcenniejsze zdobyte przed gospodarzy podczas całej imprezy.

– Pływałem już kilkukrotnie poniżej 28 sekund, ale aktualnie nie jestem w szczytowej formie i ten sezon był dla mnie bardzo wymagający. Jestem jednak zadowolony w wyniku, bo po długiej przerwie udało mi się zbliżyć do tej granicy 28 sekund. Już widzę, że to będą bardzo ciekawe zawody, bo przyjechała czołówka studentów z Europy i zachęcam wszystkich do kibicowania, bo na żywo pływackie emocje są jeszcze większe – powiedział Kałusowski.

Najlepsza na 200 m stylem dowolnym okazała się studentka Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy – Kinga Paradowska. Pływaczka z pewnością dobrze będzie wspominała Zatokę Sportu, bo w 2018 roku jako 17-letnia zawodniczka została mistrzynią Polski seniorek na 200 m stylem zmiennym. Teraz w finale Europejskich Igrzysk Akademickich uzyskała czas 2:08.02 i wyprzedziła o ponad sekundę Węgierkę Eniko Onofer (2:09.29).

To nie koniec medalowych zdobyczy, bo brąz na 200 m stylem grzbietowym wywalczył Jan Król z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Akademicki wicemistrz Polski na 50 m stylem zmiennym uzyskał czas 2:09:20 i uległ tylko studentom z Turcji. Wygrał Bora Gulsen z wynikiem 2:06.15

Rozegrane na koniec sztafety dostarczyły wiele emocji, ale nie dały miejsca na podium. Uniwersytet Warszawski, co prawda, był drugi w swojej serii z czasem 4:06.86, ale po zsumowaniu wyników z mocniejszą serią zajął ósme miejsce. Wśród pań Wojskowa Akademia Techniczna uplasowała się na szóstej pozycji (5:04.64).

Zawody pływackie zakończą się w piątek.