W dniach 20-21 września odbyło się pierwsze spotkanie inaugurujące międzynarodowy projekt DigiSail, którego partnerem jest Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk.

Celem projektu jest rozwój i popularyzacja wirtualnego żeglarstwa, a zarazem jego wykorzystanie w promocji realnej aktywności żeglarskiej.

Liderem projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ jest Polski Związek Żeglarski. Partnerami są World Sailing, turecka i szwedzka federacja żeglarska, holenderski EUNIK oraz Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk! Na spotkaniu w Warszawie nasz klub reprezentowali jeden z inicjatorów projektu – dyrektor Maciej Szafran oraz Dominika Ossowska.

Ideą DigiSail jest budowa świadomości żeglarskiej u dzieci i młodzieży, które nie mają dostępu do zbiorników wodnych. Tematyką przewodnią całej koncepcji jest znalezienie odpowiedzi na pytanie – czy uczestnictwo w rozgrywkach esportowych przekłada się na zainteresowanie tradycyjnym żeglarstwem?

– DigiSail to promocja żeglarstwa tradycyjnego oparta na platformie Virtual Regatta, czyli symulatorze żeglarskim i aplikacji mobilnej. Projekt ma na celu promocję i stworzenie struktury wydarzeń z wykorzystaniem gry mobilnej do promocji żeglarstwa w Polsce, w Szwecji i w Turcji, a później przeniesienie tych dobrych praktyk na inne federacje na świecie – mówi Grzegorz Botwina, kierownik projektu z wydziału Upowszechnia i Organizacji Imprez PZŻ (warto dodać, że zarazem prezes Polskiego Związku Kolarskiego).

Dla Klubu Sportowego AZS AWFiS Gdańsk partnerstwo w międzynarodowym projekcie jest krokiem milowym w rozwoju. Cieszymy się, że możemy brać czynny udział w tak ważnym przedsięwzięciu promującym sport żeglarski.