Worek medali w Zagrzebiu

0
2961
Medaliści AME 2019 w kickboxingu

Z 19 medalami wrócili polscy studenci z Akademickich Mistrzostw Europy w sportach walki. Jedyne złoto wywalczył judoka Damian Szwarnowiecki.

Zawody w Zagrzebiu były największą z tegorocznych imprez w ramach Akademickich Mistrzostw Europy. W judo, karate, kickboxingu i taekwondo walczyła tam ok. 1300 zawodniczek i zawodników z 400 (!) uczelni całej Europy. W tym gronie była 63-osobowa akademicka reprezentacja Polski z 28 uczelni, której przedstawicieli zabrakło jedynie w taekwondo.

Jednym z pewniaków był Damian Szwarnowiecki, który na rozgrywanych w listopadzie ubiegłego roku mistrzostwach świata w judo zajął piąte miejsce. Student AWF Wrocław rozpoczął od walki z Bartoszem Ponichterą, wygrywając potem z Damienem Kleinem, Hrachykiem Avahianem i Novo Raicevicem. Reprezentujący Uniwersytet Łódzki Ponichtera uzyskał dzięki temu prawo walki o brąz i z okazji skorzystał.

Polskich dubletów w silnie obsadzonym turnieju judo było z resztą więcej. Dwójka naszych reprezentantów stawała na podium także w kategorii – 63 kg kobiet  (Vanessa Machnicka i Arleta Podolak) i -100 kg mężczyzn (Dominik Majowski i Daniel Moskal).

Niezwykle imponująco wyglądało rozdanie medali w debiutującym w mistrzostwach EUSA kickboxingu. W kobiecej kategorii -56 kg na podium znalazły się aż trzy nasze zawodniczki (Ewa Pietrzykowska, Paulina Saczuk i Olena Shydlovska), z których żadna nie sprostała Monice Chochlikovej z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

Jedną z bratobójczych walk stoczyli w półfinale formuły light contact (- 84 kg) Piotr Kołakowski i Bartłomiej Mienciuk. Mienciuk przegrał potem w finale, podobnie jak i Pola Rogala.

Honor karateków uratowali studenci Politechniki Wrocławskiej (Maksymilan Szczypkowski, Jan Sieradzki i Michał Kowalewicz), którzy wywalczyli brąz w kata drużynowym.

Udział polskich zawodników w Akademickich Mistrzostwach Europy wsparły Grupa LOTOS S.A. i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Zobacz: galeria polskich medalistów AME 2019