Zwycięstwem pary Maciej Kędzierski – Błażej Krawczyk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz drugiego teamu Uniwersytetu Warszawskiego zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym, które przez weekend były rozgrywane w Katowicach. W klasyfikacji generalnej uczelni triumfowała Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.

W tegorocznej edycji mistrzostw, organizowanej przez Uniwersytet Śląski, najlepsza wśród par okazała się dwójka Maciej Kędzierski – Błażej Krawczyk. Reprezentanci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pzed rokiem byli tuż za podium (Krawczyk był czwarty również przed dwoma laty w parze z Marcinem Szymańskim).

– Wiele osób z naszego zespołu gra na co dzień w rozgrywkach ligowych, także jechaliśmy dobrze przygotowani i pokładane nadzieje udało się zrealizować – mówi Krawczyk, mistrz międzynarodowy, który wraz z Kędzierskim są zawodnikami ekstraklasowej Sfora Cibora MindLab Kraków. – Złoto w turnieju par nie przyszło łatwo, bo mimo zróżnicowanego poziomu, było kilka naprawdę znakomitych graczy jak choćby bracia Patreuhowie, czyli obecni wicemistrzowie Polski open. Nawet słabsze wyniki nas nie podłamały, gdy w trzeciej sesji wypadliśmy z pierwszej dziesiątki, która wchodziła do finału. Zwycięstwo zapewniła nam równa gra oraz zaufanie w parze do partnera i swoich umiejętności – dodaje uczestnik akademickich mistrzostw świata w sportach umysłowych w 2020 roku, który w tym sezonie zamierza się utrzymać z klubem w ekstraklasie oraz dostać się do reprezentacji Polski juniorów U-26 na mistrzostwa Europy w Grecji (17-21 lipca).

W turnieju teamów najlepszy okazał się drugi zespół Uniwersytetu Warszawskiego. Srebro przypadło Akademii Górniczo-Hutniczej II Kraków, a brąz – Politechnice Wrocławskiej. Dla stołecznej uczelni to trzeci z rzędu tytuł w drużynowej odmianie brydża sportowego.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, która wyprzedziła Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Warszawski.

Honorowy patronat nad Akademickimi Mistrzostwami Polski w brydżu sportowym objęli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent miasta Katowice Marcin Krupa, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz prezes Śląskiego Związku Brydża Sportowego Ryszard Łazikiewicz.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski w brydżu sportowym

Klasyfikacja generalna uczelni
1. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
2. Politechnika Wrocławska
3. Uniwersytet Warszawski

Pary
1. Maciej Kędzierski i Błażej Krawczyk (Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie)
2. Karol Maćkowiak i Łukasz Józkowiak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)
3. Wojciech Bondarewicz i Paweł Stężała (Uniwersytet Szczeciński)

Teamy
1. Uniwersytet Warszawski II (Maksymilian Grochowski, Piotr Jasiński, Konrad Majewski, Konrad Paluszek)
2. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie II (Piotr Wzorek, Mateusz Słuszniak, Lech Adamus, Krzysztof Makieła)
3. Politechnika Wrocławska I (Jakub Patreuha, Patryk Patreuha, Ryszard Rosikiewicz, Maciej Racewicz, Patrycja Krupnik)

Uczelnie uczestniczące w Akademickich Mistrzostwach Polski w brydżu sportowym
Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Poznańska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski