Futsaliści Uniwersytetu Łódzkiego okazali się mało gościnni dla rywali, z którymi w Łodzi walczyli w półfinałowym turnieju AMP w strefie B. Gospodarze wygrali wszystkie mecze i z pierwszego miejsca awansowali do finału. W Warszawie zagrają także akademiccy wicemistrzowie Polski sprzed roku – AWF Warszawa oraz WAT Warszawa.

W fazie grupowej rywalizacja była bardzo zacięta już od pierwszych spotkań. W grupie A trzy drużyny odnotowały po trzy zwycięstwa i o awansie do półfinałów decydowała różnica bramek między zainteresowanymi zespołami. Ostatecznie z grupy wyszła Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi pozostała walka o piąte miejsce w turnieju.

W grupie B zgodnie z oczekiwaniami sprawa awansu rozstrzygnęła się pomiędzy akademickimi wicemistrzami Polski sprzed roku – AWF Warszawa i dwoma łódzkimi uczelniami – UŁ i PŁ. To właśnie spotkanie gospodarzy z Politechniką Łódzką przyniosło najwięcej emocji. UŁ wygrał 4:2 i wobec wcześniejszej porażki PŁ z AWF był już pewny awansu do półfinału, który przypieczętował zwycięstwem nad stołecznym zespołem.

W pierwszym półfinale AWF Warszawa nie dał szans lokalnym rywalom z WAT, wygrywając pewnie 6:0. Zdecydowanie bardziej zacięty był drugi półfinał, w którym gospodarze mierzyli się z UWM Olsztyn. Zespół UŁ przegrywał już 1:4, ale doprowadził do remisu 4:4 i o losach meczu, a tym samym awansu do finałowego turnieju AMP, rozstrzygnęły rzuty karne. W nich lepszy okazał się Uniwersytet Łódzki i mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

W najważniejszym meczu turnieju o trzecie miejsce UWM Olsztyn prowadził z WAT Warszawa już 3:1 i wydawało się, że uda mu się zrewanżować za porażkę w grupie. Później gole zdobywali już jednak tylko zawodnicy WAT, którzy ostatecznie wygrali 4:3 i mogli cieszyć się z awansu do turnieju finałowego.

W finale w regulaminowym czasie gry padł bezbramkowy remis. W konkursie rzutów karnych Uniwersytet Łódzki wygrał z AWF Warszawa 4:3, pozostając tym samym niepokonaną drużyną w turnieju półfinałowym w strefie B.

– Cały zespół zasłużył na ogromne brawa, zawodnicy zagrali bardzo dobry turniej i dzięki swojej postawie i walce do ostatniej sekundy zasłużenie awansowali do finału Akademickich Mistrzostw Polski. Dzięki współpracy Uniwersytetu Łódzkiego z drużyną Widzew Łódź Futsal udało się wzmocnić drużynę akademicką zawodnikami z Futsal Ekstraklasy. Trzon drużyny z lat ubiegłych z nowymi studentami, grającymi na co dzień w Widzewie, dają nadzieję na dobry wynik w turnieju finałowym – powiedział po sukcesie trener zwycięskiej drużyny Arkadiusz Nowaczyk. – Na słowa uznania zasługują także działacze z Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Łódzkiego, którzy stanęli na wysokości zadania i sprawnie przeprowadzili półfinałowy turniej. Granie u siebie było czystą przyjemnością – dodał.

Królem strzelców został Mateusz Misiak (Uniwersytet Łódzki), który zdobył dziewięć bramek. Najlepszym bramkarzem wybrano Dawida Wasążnika (AWF Warszawa). Tytuł MVP turnieju wręczono Miłoszowi Krzempkowi (Uniwersytet Łódzki).

Organizatorem AMP w futsalu był AZS Uniwersytetu Łódzkiego. Finał AMP w futsalu kobiet i mężczyzn odbędzie się w Warszawie w dniach 22-25 lutego. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają: sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Klasyfikacja końcowa AMP w futsalu mężczyzn – Półfinał B, Łódź 1-4.02.2024

1. Uniwersytet Łódzki
2. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
3. Wojskowa Akademia Techniczna Jarosława Dąbrowskiego
4. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
5. Politechnika Łódzka
6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
7. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
8. Politechnika Warszawska
9. Warszawski Uniwersytet Medyczny
10. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Fot. Piotr Walendziak