Bez niespodzianek

0
964

Uniwersytet Łódzki wśród mężczyzn i Akademia im. Leona Koźmińskiego wśród kobiet okazały się najlepsze podczas turnieju półfinałowego strefy „A” Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie. Zawody organizowane przez Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbyły się w dniach 16-18 września na kortach AZS Poznań przy ul. Noskowskiego.

W turnieju wzięło udział 53 zawodników i 40 zawodniczek reprezentujących osiemnaście uczelni. Do rozgrywek zgłosiło się 13 drużyn żeńskich i 17 męskich. Pierwszego dnia zawodów tradycyjnie rozegrano fazę grupową, a także rozpoczęto mecze ćwierćfinałowe. W kolejnych dwóch dniach gra toczyła się o poszczególne miejsca w klasyfikacji końcowej.

W grupach eliminacyjnych najlepiej poradziły sobie drużyny Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego wśród mężczyzn oraz Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Uniwersytetu Gdańskiego wśród kobiet. Zespoły te w fazie grupowej wygrały wszystkie mecze singlowe i deblowe. Z meczu na mecz turniej nabierał tempa. Poziom gry w półfinałach i finałach był naprawdę wysoki, a mecze zaskakiwały długimi wymianami.

Wśród kobiet zwyciężyła drużyna Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, która pokonała w finale zespół Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w całym turnieju tracąc zaledwie kilka gemów. Kontuzja ograniczyła możliwości drużyny żeńskiej z WAT Warszawa. Pomimo trudności „wojskowe” spisały się bardzo dobrze, a ich zespół zajął ostatecznie czwarte miejsce po rezygnacji z walki o podium. W tej sytuacji na trzeciej pozycji turniej ukończył Uniwersytet Warszawski.

Niespodzianki nie było w rywalizacji panów – bezkonkurencyjni okazali się obrońcy tytułu z Uniwersytetu Łódzkiego. W finale wygrali z Uniwersytetem Warszawskim 2:0, triumfując w grze podwójnej 6:1, 6:0 i w singlu 6:4, 7:6. Trzecie miejsce zajął zespół ubiegłorocznych akademickich wicemistrzów Polski – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie.

– Nasza wysoka forma wynika ona z tego, że mamy bardzo dobrze zgrane drużyny i super zawodników – podsumowała start w turnieju swojej uczelni zawodniczka ALK Warszawa Weronika Falkowska. – Celem jest zagranie dobrych meczy i oczywiście zwycięstwo drużyny ALK w finałach – dodała.

Zwycięzcy turnieju mężczyzn z Uniwersytetu Łódzkiego będą walczyć w turnieju finałowym o zdobycie tytułu po raz trzeci z rzędu. – Czujemy się dobrze przygotowani, występujemy w roli obrońców tytułu, ale jesteśmy przyzwyczajeni do tego i atmosfera w zespole jest doskonała. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony w turnieju finałowym w Gdańsku. Jesteśmy podekscytowani możliwością zdobycia trzeciego tytułu z rzędu tym bardziej, że dla mnie to już ostatnia możliwość startu w tej imprezie – podkreślił Piotr Gryńkowski. Łatwo jednak łodzianom nie będzie, tradycyjnie wysokie ambicje i apetyt na złoto ma więcej drużyn, między innymi ALK Warszawa.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu. Głównym Sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Nagrody rzeczowe ufundował Akademicki Związek Sportowy oraz wydawnictwo Rebis z Poznania.

Tekst: Piotr Suszek