Doniesienia z Chengdu zdominowały w ostatnich dniach wiadomości o sukcesach w sporcie akademickim. Tymczasem na początku sierpnia i dużo bliżej, bo w Płocku, zawodniczki KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego wywalczyły brązowy medal mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej.

O trzecie miejsce ORLEN Summer Superligi azetesiaczki zmierzyły się w derbach Warszawy z MKS Eco Save Ochota. Spotkanie zakończyło się wygraną zawodniczek AZS Uniwersytetu Warszawskiego w dwóch setach (2:0). Dla obu ekip to był najważniejszy punkt turnieju rozgrywanego przez trzy dni na terenie Starego Rynku w Płocku, przy licznie zgromadzonej widowni.

W finale rozgrywek łącznie wzięło udział 16 drużyn – osiem męskich i osiem żeńskich podzielonych na grupy. W sobotę 5 sierpnia poznaliśmy rozstrzygnięcia pierwszej fazy rozgrywek. Szczypiornistki AZS Uniwersytetu Warszawskiego wygrały w swojej grupie z AZS AWF Warszawa (2:0) i pokonały drużynę KRP Gminy Kobierzyce (2:1) oraz przegrały ze wspomnianym MKS Eco Save Ochota (0:2).

W niedzielnym półfinale uległy obrończyniom tytułu – Conkret Byczki Kowalewo Pomorskie, które zostały późniejszymi triumfatorkami turnieju. Rewanż za porażkę w fazie grupowej z MKS Ochota miał nadejść w meczu o brązowy medal. Wygrana nad lokalnymi rywalkami miała tym razem wyjątkowo słodki smak.

foto: pgnig-superliga.pl

Dla drużyny AZS Uniwersytetu Warszawskiego był to pierwszy finał w historii i od razu zakończony medalem. W drużynie występowały trzy zawodniczki, które na co dzień grają na parkietach I ligi w barwach AZS UW. Były to Agnieszka Ziętek, Aleksandra Dronzikowska i Nina Skierska. Na sezon letni ekipa została wzmocniona doświadczonymi zawodniczkami z innych klubów.

– Faktycznie był to pierwszy finał w historii naszego zespołu, jednak nasze reprezentantki to doświadczone zawodniczki, z których duża część sięgała już medale Summer Superligi. To miało ogromny wpływ na osiągniecie sukcesu, jakim jest brązowy medal. Podczas turnieju w Płocku występowało osiem najlepszych zespołów w Polsce, dlatego każdy rozgrywany mecz był na najwyższym poziomie. Do każdego z nich trzeba było podejść maksymalnie skoncentrowanym, bo każda akcja mogła zadecydować o wygranej lub przegranej. Różnica między halą a plażą jest ogromna, przede wszystkim jeżeli chodzi o kontaktowość. Na plaży tego kontaktu pomiędzy zawodnikami jest zdecydowanie mniej. Dodatkowo fakt, że drużyna atakująca gra w przewadze 4:3 zawodników wymaga od obrony doskonałego zgrania, współpracy i ogromnego wysiłku – oceniała Nina Skierska, zawodniczka AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

W finałowym turnieju wystąpiły: Aleksandra Dronzikowska, Joanna Godlewska, Maja Hryniewicz, Maryna Hryniewicz, Alicja Klarkowska, Katarzyna Nosecka, Zuzanna Pesel-Matyjak,Nina Skierska, Patrycja Stępień, Milena Zamęcka, Agnieszka Ziętek, Dagmara Żychniewicz. W eliminacjach brały udział też: Joanna Marzewska, Natalia Kolasińska i Magdalena Malewska. W sztabie trenerskim znalazły się: Anna Chmielecka, Natalia Grabowska i Angelika Karpisz.

ORLEN Summer Superliga to cykl turniejów piłki ręcznej plażowej. Tegoroczny sezon wystartował w czerwcu w Inowrocławiu, a następnie zagościł do Gdańska, Sulejowa i Bielska-Białej. Do finału awansowało po osiem najlepszych ekip męskich i żeńskich.