AMŚ w kajakarstwie: Wszyscy Polacy w finałach

0
1916

Wszystkie startujące w piątek w Akademickich Mistrzostwach Świata w kajakarstwie klasycznym w Szolnok polskie osady zakwalifikowały się do finałów. Zawodnicy musieli radzić sobie nie tylko z rywalami, ale i z potwornym upałem, który panuje na Węgrzech.

W ciągu dnia słupek temperatury czasem przekraczał nawet 35 stopni Celsjusza. – Rzeczywiście, jest strasznie gorąco. Siedząc na brzegu ciężko wytrzymać, a co powiedzieć, gdy trzeba się mocno napracować w łódce – mówił Paweł Czaja, który wywalczył awans do finału w konkurencji K1 1000 metrów.

Co ciekawe, są zawodnicy, którzy lubią startować, gdy żar leje się z nieba. – Ja na przykład bardzo lubię taką pogodę, bo rozgrzewka nie musi być tak intensywna, jak normalnie – wyjaśnił Ksawery Hajdamowicz.

W piątek świetnie spisały się zwłaszcza startujące w piątek panie, które wywalczyły awanse już w biegach eliminacyjnych – Paulina Noga (ZWKF Gorzów Wlkp.) w konkurencji K1 500 metrów i dwójka Klaudia Cyrulewska, Malgorzata Pulawska (obie WSPiA Poznań) w K2 500 metrów. Spośród panów sprawę awansu do finału w biegach eliminacyjnych załatwili: Ksawery Hajdamowicz (Uniwersytet Gdański) w K1 500 metrów, Sławomir Witczak (WSPiA Poznań), Hajdamowicz, Kamil Kołpak (ZWKF Gorzów Wlkp.) i Patryk Kulczyński (WSG Bydgoszcz) w K4 500 metrów oraz Paweł Czaja (AWF Katowice), Witczak, Hajdamowicz i Kulczyński w K4 1000 metrów.

Pozostali Polacy miejsca w finałach zapewnili sobie w półfinałach – Wojciech Chrząszcz (ZWKF Gorzów Wlkp.) i Kacper Misztak (UP Poznań) w K2 500 metrów i K2 1000 metrów, Czaja w K1 1000 metrów oraz dwaj kanadyjkarze Robert Olszewski (ZWKF Gorzów Wlkp.) w C1 1000 metrów i Gilbert Paluch (UAM Poznań) w C1 500 metrów.

– Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. Część zawodników wywalczyła awans dopiero w półfinale, ale taki był plan taktyczny, by specjalnie się nie napinać w przedbiegach – mówił Daniel Wełna, trener męskiej kadry kajakarzy.

W sobotę biało-czerwoni mogą zdobyć pierwsze medale, bo wystartują w sześciu finałach. Oprócz tego w sobotę zakończą się eliminacje i półfinały w pozostałych konkurencjach, bo na niedzielę zaplanowane są już wyłącznie finały. W sumie w Akademickich Mistrzostwach Świata udział bierze 21 reprezentacji z czterech kontynentów, którzy wystawili ponad 200 zawodników. Wśród nich jest 21 reprezentantów Polski.

Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Akademicką Reprezentację Polski wspiera finansowo Ministerstwo Sportu i Turystyki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj