AMŚ w kajakarstwie: Mamy dwa medale!

0
2221

Dwa medale zdobyli w sobotę polscy sportowcy startujący w Akademickich Mistrzostwach Świata w kajakarstwie klasycznym w węgierskim Szolnok.

Złoty medal wywalczyła dwójka kanadyjkarzy na dystansie 1000 metrów Aleksander Kitewski (WSG Bydgoszcz) i Grzegorz Bryński (ZWKF Gorzów Wlkp.), a brąz trafił w ręce kajakarskiej czwórki 1000 metrów w składzie Paweł Czaja (AWF Katowice), Sławomir Witczak (WSPiA Poznań), Patryk Kulczyński (WSG Bydgoszcz) i Ksawery Hajdamowicz (Uniwersytet Gdański).

Kitewski i Bryński wpadli na metę jednocześnie z załoga węgierską. Wprawdzie w pierwszej chwili organizatorzy podali, iż Polacy wyprzedzili rywali o pięć tysięcznych sekundy, ale później zmienili wyniki podając, iż obie osady uzyskały ten sam czas.

– Wydaje mi się, że byliśmy tuż przed rywalami, ale nie ma to dla nas wielkiego znaczenia. Najważniejsze, że mamy złoty medal – mówił Kitewski.

W niedzielę polska dwójka wystąpi jeszcze na dwóch dystansach – 200 i 500 metrów. – Na tych dystansach są mocniejsi, więc dwa kolejne złota są możliwe – ocenia trener kanadyjkarzy Marek Zachara.

Kilka minut po kanadyjkarzach z brązowego medalu cieszyła się kajakowa czwórka. – Jestem bardzo szczęśliwy, bo wreszcie udało się zdobyć medal. Było wiele pracy i wiele wyrzeczeń, ale się opłaciło, bo wyszarpaliśmy Niemcom ten brąz – komentował Patryk Kulczyński.

Pozostali sobotni finaliści nie sięgnęli po medale. Najbliżej była czwórka kanadyjkarzy Szymon Kosteński (AWF Poznań), Grzegorz Szpynda (Politechnika Opolska), Patryk Gluza (Politechnika Poznańska) i Mateusz Borgieł (Politechnika Opolska), którym do brązowego medalu zabrakło czterech dziesiątych sekundy i zajęli czwarte miejsce. Ponadto Paweł Czaja w K1 1000 metrów oraz Wojciech Chrząszcz i Kacper Misztak w K2 1000 metrów byli na siódmych lokatach, a Robert Olszewski w C1 1000 metrów na ósmej. Ten ostatni o dwie sekundy pobił swój rekord życiowy.

W pozostałych sobotnich biegach Polacy też spisywali się dobrze, prawie w komplecie meldując się w niedzielnych finałach. Z rywalizacji C2 na 200 metrów odpadł tylko Olszewski, który popełnił błąd techniczny i został zdyskwalifikowany. – Liczę, że w niedzielę powinniśmy mieć przynajmniej pięć, sześć medali, choć wiadomo, że w sporcie wszystko jest możliwe – dodał Zachara.

Impreza, rozgrywana na malowniczo położonym torze w starorzeczu Cisy, zakończy się w niedzielę. Tego dnia rozdane zostaną medale w 22 konkurencjach, a Polacy wystartują aż w siedemnastu finałach.

Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Akademicką Reprezentację Polski wspiera finansowo Ministerstwo Sportu i Turystyki.

fot. Rafał Oleksiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj