Polscy siatkarze nie mieli problemów z pokonaniem Ukrainy w ćwierćfinale turnieju rozgrywanego w ramach 31. Letniej Uniwersjady w Chengdu. Biało-czerwoni jak dotąd nie przegrali w Chinach nawet seta. Rywalem w półfinale będzie zwycięzca z pary Iran – Niemcy.

Przypomnijmy, że w czwartek po bardzo dobrym spotkaniu awans do półfinału wywalczyły nasze siatkarki, które pokonały 3:1 Włoszki. Polacy, prowadzeni przez trenera Dariusza Luksa, wyszli na piątkowe spotkanie mocno skoncentrowani, zdawali sobie sprawę, że czeka ich trudniejsza przeprawa niż w fazie grupowej. Było to widać od pierwszych akcji starcia z Ukrainą. Spotkanie w hali Xipu Campus Gymnasium,Southwest Jiaotong University śledziło ponad półtora tysiąca kibiców.

– taki mecz był nam bardzo potrzebny, gdy wygrywanie przychodzi dosyć łatwo to można się pogubić i stracić koncentrację – mówi Mateusz Poręba, środkowy reprezentacji. – Ukraińcy nie mieli zamiaru oddawać nam niczego za darmo, dlatego musieliśmy się sprężyć, by wygrać. Cieszy mnie awans do czołowej czwórki, ale przed nami następne mecze i szansa, by powalczyć o złoto – dodaje.

Start biało-czerwonych w 31. Letniej Uniwersjadzie w Chengdu wspierają m.in. sponsor główny Akademickiego Związku Sportowego PZU S.A., a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Biało-czerwoni wygrali dwa pierwsze sety, w drugim mając sporą przewagę. Wtedy jednak rywale postawili wszystko na jedną kartę i zaczęli bardzo mocno zagrywać. – Ukraińcy od początku ryzykowali w polu serwisowym, wiedzieli że bez odrzucenia nas od siatki nic nie zdziałają – mówi Dariusz Luks, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w siatkówce. – Wygraliśmy wszystkie dotychczasowe mecze bez straty seta, za co bardzo chłopakom dziękuję. Teraz będziemy oglądać naszych potencjalnych rywali, razem z całym sztabem, by jak najlepiej przygotować się do półfinału. Nie będę niczego deklarował i obiecywał, bo to jest sport i wszystko możliwe. Ale wszyscy pracujemy na to, żeby było jak najlepiej – dodaje.

Polacy poznają półfinałowego rywala późnym wieczorem, po zakończeniu meczu Iran – Niemcy. O finał będą walczyć już w najbliższą sobotę, początek meczu o godz. 11.30 polskiego czasu.