Mocne otwarcie Koźmińskiego

0
1381

312 zawodniczek i zawodników z 45 uczelni zainaugurowało na szachownicach sezon AMP. Większość złotych medali wywalczyła w Chorzowie ALK Warszawa.

W ramach szachowych AMP jak zwykle rozegrano trzy turnieje: indywidualny pań, indywidualny panów oraz drużynowy. Na podstawie ich wyników wyłoniono na koniec najlepsze uczelnie w kraju. Do rywalizacji stanęło pięciu arcymistrzów i dwie arcymistrzynie, którzy zajęli większość miejsc na podium. Niespodzianek było więc znacznie mniej niż rok temu.

Największą sprawiła Anna Kubicka, która mimo jednej porażki (z prowadzącą po sześciu rundach Aleksandrą Zmarzły) okazała się lepsza o pół punktu od faworyzowanych Klaudii Kulon i Joanny Majdan. Obie arcymistrzynie regularnie rywalizują o miejsce w kadrze A. Na ubiegłorocznej Olimpiadzie Szachowej wystąpiła zawodniczka UE Poznań, choć to Majdan miała wyższy ranking. W Chorzowie w bezpośredniej konfrontacji lepsza była triumfatorka ostatnich AMP, ale i tak Kulon, która AMP wygrywała już trzykrotnie, zajęła wyższe miejsce na podium.

Anna Kubicka (UE Katowice) – akademicka mistrzyni Polski w szachach 2019

W zmaganiach panów wzięło udział aż 231 zawodników, a pół punktu decydowało o awansie nawet o kilkadziesiąt miejsc. Tytuł obronił Krzysztof Jakubowski – jedyny obok Mikołaja Tomczaka gracz, który w turnieju indywidualnym nie przegrał pojedynku. Jeden z kilku doktorantów w drużynie ALK zanotował za to trzy remisy, osiągając 7,5 / 9 pkt, czyli tyle samo co czterech kolejnych szachistów. O ostatecznej kolejności decydowała więc punktacja pomocnicza, która najwyżej rozstawionemu mistrzowi świata w rozwiązywaniu zadań szachowych – Kacprowi Piorunowi dała dopiero piąte miejsce.

Z trzema medalistami turniejów indywidualnych ALK Warszawa nie pozostawiła nikomu złudzeń podczas zmagań drużynowych. Stołeczny zespół wygrał wszystkie mecze, wyprzedzając dwie ekipy krakowskie (nie była to jednak AWF, której nieobecny na AMP student Jan Krzysztof Duda został niedawno sensacyjnym wicemistrzem świata w szachach szybkich). O sporym pechu może mówić Uniwersytet Warszawski, który pewne miejsce na podium stracił w ostatnim meczu! W klasyfikacji generalnej układ na podium był taki sam, co oznacza, że ALK odzyskała tytuł najlepszej szachowej uczelni w kraju po sześciu latach przerwy, a AGH znów była druga.

Krzysztof Jakubowski (ALK Warszawa) – akademicki mistrz Polski w szachach 2019

Gospodarzem imprezy kolejny raz był AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, który ponownie stanął na wysokości zadania. Uzupełnieniem zawodowych relacji video, które komentowali Anna Kantane i Piotr Nguyen, były transmisje graficzne prowadzone dzięki zastosowaniu 30 elektronicznych szachownic.

Szachiści tradycyjnie zainaugurowali sezon Akademickich Mistrzostw Polski. Sportowcy-studenci rywalizować będą w 28 dyscyplinach, a o kolejne medale powalczą futsalistki i futsaliści (21-24 lutego w Opolu) oraz narciarski i narciarze (24-28 lutego w Zakopanem). W Chorzowie niektórzy wspominali zaś już o Akademickich Mistrzostwach Świata w grach umysłowych, które w przyszłym roku odbędą się w Bydgoszczy. Być może zobaczymy w nich uczestników szachowych AMP.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Więcej o imprezie na profilu AMP w szachach. Zobacz listę medalistów AMP 2019 i galerię medalistów AMP 2019.

Wyniki AMP w szachach

Turniej indywidualny kobiet

1. Anna Kubicka (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
  2. Klaudia Kulon (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)
  3. Joanna Majdan (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

Turniej indywidualny mężczyzn

1. Krzysztof Jakubowski (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)
  2. Bartłomiej Macieja (Uniwersytet Warszawski)
  3. Mikołaj Tomczak (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie)

Turniej drużynowy

1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Klasyfikacja generalna

Skład akademickich mistrzów Polski 2019 w szachach: Kacper Piorun, Krzysztof Jakubowski, Mikołaj Tomczak, Filip Bargłowski, Aleksander Kaczmarek, Joanna Majdan oraz rezerwowi: Maciej Kowalec i Beata Andrejczuk.