To była wciągająca, a zarazem pociągająca walka o medale. Podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim nie zabrakło niespodzianek oraz rekordów życiowych. Największe powody do radości miał Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który jako jedyny obronił tytuł. 

W niedzielę na obiektach Wojskowej Akademii Technicznej po dwóch latach przerwy  ponownie „wiosłowano na sucho”. Do walki o medale przystąpiło blisko 610 uczestników z 57 uczelni. Cała impreza rozgrywana była w najlepszych możliwych warunkach, bo zawodnicy mogli korzystać z oddzielnej sali do rozgrzewki oraz sali głównej, w której toczyła się rywalizacja. Ponownie można było poczuć atmosferę sportowego święta dzięki szczelnie wypełnionej trybunie. Ogłuszający doping koleżanek i kolegów potrafił dodać skrzydeł na ostatnich metrach, a o emocjach niech świadczą identyczne wyniki na podium obydwu kategorii mężczyzn.

W wadze lekkiej nie zabrakło niespodzianki. Wśród mężczyzn złoto wywalczył Dawid Wachowicz z WSG Bydgoszcz, który o dwie sekundy wyprzedził ubiegłorocznego triumfatora – Adriana Sadowskiego. Tym samym zawodnicy zamienili się miejscami w klasyfikacji, porównując wyniki z zeszłym rokiem. Pod nieobecność Katarzyny Wełny wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna Kras z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Jest to dla mnie totalna abstrakcja, bo nie spodziewałam się tego. Wiedziałam, że startują tu mocne dziewczyny, które wiosłują, a ja jestem typową amatorką. Bardzo się cieszę, bo spełniło się moje marzenie. W przeszłości trenowałam siedmiobój, a ergometr zaczęłam uprawiać na pierwszym roku studiów. Moje pierwsze AMP-y były w 2019 roku właśnie tu na WAT – mówiła zadowolona Katarzyna Kras.

Chociaż w rywalizacji kobiet w wadze open wystartowały wszystkie trzy medalistki z ubiegłego roku, to pogodziła je Katarzyna Duda z Politechniki Gdańskiej. Inżynierka popisała się najlepszym wynikiem, jaki padł w ostatnich kilku latach podczas Akademickich Mistrzostw Polski w tej kategorii – 3:19.2.

Foto: Marcin Klimczak

Fenomenalnym finisz zaprezentował też Piotr Kotyla z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który nie pozwolił sobie odebrać najwyższego miejsca na podium. Chociaż przez większość dystansu prowadził Marek Kobosko z AGH Kraków, to na ostatnich 200 metrach Kotyla   wrzucił najwyższy bieg i zwyciężył z wynikiem 2:47.00.

– Trzymałem docelowe tempo i z trenerem miałem ustalony plan, żeby ostatnie 300 m przyspieszyć. Zamknąłem oczy i dałem z siebie maksa. Uważam, że kibice mieli co oglądać. Przyznam, że ja nie patrzyłem, w którym miejscu są rywale, tylko byłem skupiony na sobie. Tu startują już sami gladiatorzy i każdy z nich może uzyskać dobry wynik – ocenił na gorąco zwycięzca z Rzeszowa.

Na obiekcie Warszawskiej Akademii Technicznej spotkać można było m.in. wicemistrzynię olimpijską z Tokio Marię Sajdak, która tym razem walczyła o medale jako trenerka AGH Kraków. Jak wspominała, nie tak dawno brała udział w większości studenckich zawodów.

– Akademickie Mistrzostwa Polski to bardzo pozytywne wydarzenie i czerpanie radości z wioślarstwa. Bardzo to doceniam, bo w wyczynowym sporcie trudno, żeby sprawiało to radość. Ja, będąc studentką, startowałam w AMP-ach, ale też na Igrzyskach Studentów Pierwszego Roku. To jest fantastyczna zabawa dla wyczynowców, ale rywalizacja z innymi studentami nie jest łatwa, bo mają charakter i są zawzięci – powiedziała Sajdak.

Na uczestników, którzy stanęli na podium w kategoriach lekkiej i open, czekały w nagrodę kurs motorowodny ufundowany przez firmę Born To Sail. W klasyfikacji generalnej drużynowej kobiet zwyciężył Uniwersytet Gdański. Natomiast wśród mężczyzn najlepszą uczelnią została Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami są m.st Warszawa, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz Polski Związek Towarzystw Wioślarskich. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski ergometrze wioślarskim

Waga lekka kobiet
1. Dominika Kras (UG Gdańsk) 3:34.8
2. Marta Pluta (UG Gdańsk)  3:36.1
3. Paulina Wasela (PB Bydgoszcz)  3:37.1

Waga lekka mężczyzn
1. Dawid Wachowicz (WSG Bydgoszcz) 3:01.2
2. Adrian Sadowski (PG Gdańsk) 3:03.1
2. Jakub Byczek (AMo Szczecin) 3:03.1

Waga open kobiet
1. Katarzyna Duda (PG Gdańsk) 3:19.2
2. Monika Trawczyńska (UG Gdańsk) 3:20.1
3. Julita Kalita (UMK Toruń) 3:20.9

Waga open mężczyzn
1. Piotr Kotyla (URz Rzeszów) 2:47.0
2. Bartłomiej Paczkowski (URz Rzeszów) 2:49.4
2. Bartosz Modrzyński (WSG Bydgoszcz) 2:49.4

Klasyfikacja drużynowa kobiet
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie