W piątek ruszają pierwsze tegoroczne finały Akademickich Mistrzostw Polski. Na początek sportowcy – studenci powalczą w Gdańsku w finałach AMP w futsalu mężczyzn i kobiet. Tytułów najlepszych drużyn bronią ekipy Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski rozpoczął się w styczniu od półfinałowych turniejów futsalistek i futsalistów. Wreszcie przyszedł czas na wyłonienie medalistów. Pierwszy w tym roku akademicki finał odbędzie się w Gdańsku, a organizatorem imprezy jest Politechnika Gdańska, która od trzech lat triumfuje co roku w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Podczas weekendowych zmagań na trójmiejskich parkietach zobaczymy reprezentacje tej uczelni zarówno w gronie mężczyzn, jak i kobiet.

Po dwa zespoły w finałach będą mieć także Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie. Niespodzianką jest na pewno brak awansu choćby jednej drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, który przed rokiem zdobył brąz wśród mężczyzn.

– Samo zorganizowanie finałów AMP jednocześnie dla panów i pań w jeden weekend jest dużym przedsięwzięciem, ale mamy nadzieję, że sprostaliśmy zadaniu i czekają nas niesamowite trzy dni. Liczba spotkań do rozegrania sprawia, że rywalizację podzieliliśmy na cztery hale – mówi Andrzej Bussler, trener drużyn gospodarzy i jeden z organizatorów finałów AMP w futsalu w Gdańsku.

W rywalizacji na Pomorzu ujrzymy około 420 studentów z 24 uczelni, w tym zeszłorocznych triumfatorów futsalowych AMP. Tytułu wśród mężczyzn bronią zawodnicy Uniwersytetu Gdańskiego, którzy rozpoczną finałową rywalizację w grupie A wspólnie z UMCS Lublin, UHP w Częstochowie i Uniwersytetem Wrocławskim. W zdominowanych przez Małopolskę zmaganiach futsalistek o kolejne złoto powalczy ekipa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, którą prowadzi trener akademickiej i seniorskiej reprezentacji Polski – Wojciech Weiss. Poznanianki, które rok temu wygrały także ekstraligę, trafiły do grupy B, gdzie ich rywalkami będą zawodniczki Uniwersytetu Łódzkiego, AWF w Krakowie i UHP w Częstochowie.

W trójmiejskich salach zobaczymy m.in. 10 futsalistek, które w ubiegłym roku w Portugalii wywalczyły brąz Akademickich Mistrzostw Świata.– Możemy się spodziewać naprawdę ciekawych spotkań. Rokrocznie poziom we wszystkich dyscyplinach w akademickim sporcie idzie do góry, a już choćby w kobiecym futsalu mamy do czynienia ze ścisłą krajową czołówką, która na co dzień rozdaje karty w ekstraklasie kobiet. Mam tu na myśli UAM Poznań czy AWF Kraków, a mocne będą z pewnością również Uniwersytet Łódzki czy Uniwersytet Gdański. Podobnie wygląda sytuacja w męskim futsalu, gdzie wiele ekip jest opartych na zespołach ligowych i poziom również jest bardzo wysoki. Zeszłoroczny mistrz, czyli UG Gdańsk, przewodzi stawce w I lidze mężczyzn i ma bardzo mocną wyjściową piątkę. Do tego dojdzie na pewno Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – przedstawia Bussler.

Trzydniowe finały AMP w futsalu mężczyzn i kobiet startują w piątek, 24 lutego. Decydujące o medalach spotkania zostaną rozegrane w niedzielę w hali sportowej Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w futsalu mężczyzn i kobiet

Mężczyźni

Grupy eliminacyjne

Grupa A
1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2. Uniwersytet Śląski w Katowicach
3. Politechnika Gdańska
4. Politechnika Lubelska

Grupa B
1. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
3. Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku
4. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Grupa C
1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
2. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
3. Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
4. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Grupa D
1. Uniwersytet Gdański
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
4. Uniwersytet Wrocławski

Kobiety

Grupy eliminacyjne

Grupa A
1. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
4. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu

Grupa B
1. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Uniwersytet Łódzki
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
4. Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

Grupa C
1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Grupa D
1. Uniwersytet Gdański
2. Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
4. Politechnika Gdańska

Artur Kluskiewicz, fot. Monika Pliś