29. Zimowa Uniwersjada rozpoczęta! Polacy już startują!

0
1521
Magdalena Warakomska wyprowadziła polską reprezentację w trakcie ceremonii rozpoczęcia uniwersjady w Krasnojarsku. fot. Paweł Skraba

29. Zimowa Uniwersjada w rosyjskim Krasnojarsku rozpoczęta! Wśród blisko trzech tysięcy sportowców uczestniczących w imprezie jest 41-osobowa reprezentacja Polski.

Efektowna ceremonia otwarcia studenckich igrzysk odbyła się w mieszczącej ponad 7 tysięcy kibiców Platinium Arenie. Polska reprezentacja przemaszerowała w gronie  pięćdziesięciu innych uczestniczących w 29. Zimowej Uniwersjadzie. W sumie w Krasnojarsku rywalizacja o medale toczyć się będzie w 76 konkurencjach w 11 dyscyplinach sportu. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał obecny w Krasnojarsku prezydent Rosji Władymir Putin.

Chorążym polskiej reprezentacji była olimpijka i uczestniczka poprzedniej uniwersjady w Ałmatach Magdalena Warakomska, reprezentantka Polski w short tracku. – Byłam bardzo zaskoczona, gdy zaproponowano mi ten honor. Jestem dumna i szczęśliwa, że mogłam wyprowadzić reprezentację – mówiła Warakomska.

Biało-czerwoni walczyć będą w biathlonie, biegach narciarskich, łyżwiarstwie figurowym, narciarstwie alpejskim, narciarstwie dowolnym, short tracku, snowboardzie alpejskim, snowboardzie SBX oraz snowboardzie slopestyle/halfpipe. Pierwsze starty w Krasnojarsku już mają za sobą – kilka godzin przed ceremonią rozpoczęcia imprezy w kwalifikacjach wystąpili w crossie wystąpili snowboardziści – Dominika Wolska, Urszula Mendys i Stanisław Rymkiewicz. Najlepiej spisała się Wolska, która uplasowała się na dziewiątej pozycji. Mendys była dwunasta, a Rymkiewicz – szesnasty.

W niedzielę Polacy będą rywalizować w narciarstwie alpejskim, biegach narciarskich i snowboardzie. W Super Gigancie pań wśród 55 zawodniczek pojawią się Daria Krajewska, Katarzyna Wąsek, Zuzanna Czapska i Zofia Zdort, a w rywalizacji mężczyzn wystąpią Andrzej Dziedzic, Paweł Babicki, Szymon Bębenek, Dominik Białobrzycki i Antoni Szczepanik. Na pięciokilometrowej trasie w kompleksie sportowym Raduga walczyć będą biegaczki narciarskie Weronika Kaleta i Urszula Łętocha, a na dwa razy dłuższym dystansie pobiegną Michał Skowron, Dawid Damian, Kacper Antolec i Mateusz Haratyk. O medale walczyć będą też snowboardziści w crossie, a wśród nich trójka Polaków, która już w sobotę pokazała się na stoku.

Rosjanie starali się, żeby uczestnicy zmagań czuli się na Syberii bardzo dobrze. Uniwersjadowa wioska mieści się w zmodernizowanym uczelnianym campusie blisko większości aren. Malowniczo położony nad Jenisejem Krasnojarsk jest ważnym ośrodkiem akademickim – studiuje tu blisko 120 tysięcy młodych ludzi.

Uniwersjady odbywają się co dwa lata, w latach nieparzystych, zarówno zimowa, jak i letnia. W 2019 sportowcy uprawiający letnie dyscypliny sportu spotkają się w lipcu we włoskim Neapolu.

Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Udział polskich sportowców w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.