Zimowe Akademickie Mistrzostwa Małopolski

0
281
narciarze AZS AWF, fot. Kinga Tabor

Małopolscy studenci nareszcie mogli rozpocząć międzyuczelnianą rywalizację 2021 roku. Na stoku w Kluszkowcach odbyły się Akademickie Mistrzostwa Małopolski, a pierwsze szlaki przetarli snowboardziści i narciarze.

Snowboardowa kadra w AZS

W pierwszym dniu rywalizacji na starcie pojawiły się snowboardzistki i snowboardziści z ośmiu uczelni. W rywalizacji pań wzięło udział 31 zawodniczek w slalomie i 26 – w slalomie gigancie, natomiast panów było kolejno 31 i 32 zawodników. Każdy z zawodników miał szansę przejechać trasę dwa razy. W obu kobiecych konkurencjach widać było, że podium należy do trzech najbardziej wyróżniających się z tłumu, tj. Olimpii Kwiatkowskiej (AZS PPUZ Nowy Targ) – obecnej Akademickiej Mistrzyni Polski, Pauliny Pawlikowskiej (AZS UJ) – Akademickiej Wicemistrzyni Polski oraz jej siostry – Oliwii Pawlikowskiej (AZS PPUZ Nowy Targ), które równocześnie są reprezentantkami Polski i biorą udział w imprezach międzynarodowych.

Różnica czasów między tymi trzema zawodniczkami w slalomie nie sięgnęła nawet jednej sekundy. Najlepszą z nich w slalomie i w slalomie gigancie była Oliwia Pawlikowska, która dojechała do mety w czasie 00:24:30 i 00:25:59 – slalom oraz 00:36:26 00:36:82 – slalom gigant. Drugie miejsce zajęła Paulina Pawlikowska, a trzecie Olimpia Kwiatkowska. Zaraz za podium stanęła Agnieszka Troszok (AZS AGH) oraz Joanna Zaryczny, która obecnie jest pracownikiem Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, a w przeszłości była reprezentantką Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Biorąc pod uwagę powyższe wyniki, nie było zaskoczeniem, że najlepszą kobiecą drużyną Małopolski był AZS PPUZ Nowy Targ.

Nie da się ukryć, że małopolskie studentki stoją na czele akademickiego snowboardu – w zeszłym sezonie 9 z 10 pierwszych miejsc Akademickich Mistrzostw Polski należało do naszych reprezentantek!

Nowi Mistrzowie Małopolski w snowboardzie

Niestety w tegorocznych AMM zabrakło obecnego Akademickiego Mistrza Polski i Małopolski w snowboardzie mężczyzn – Mikołaja Rutkowskiego, który zmienił AZS-owe barwy. W slalomie gigancie rządził debiutujący Maciej Sroka z AZS AWF, który po dwóch zjazdach osiągnął rezultaty 00:35:15 00:35:61, w drugiej konkurencji Sroka nie dokończył II przejazdu, przez co nie został ostatecznie klasyfikowany. Za to równo w obu konkurencjach pojechał Jakub Luboński z AZS AGH, który w slalomie gigancie stanął na drugim stopniu podium (mimo, że w drugiej próbie miał najszybszy czas zawodów), a w slalomie wskoczył na pierwsze miejsce. Ten sam schemat miał Piotr Szwarc z AZS PK, który w obu konkurencjach gonił Lubońskiego, zajmując trzecie i drugie miejsce. Do puli najlepszych w Małopolsce dołączył Filip Czapla (AZS PK) zajmujący trzecie miejsce w slalomie, co zapewniło AZS Politechniki Krakowskiej tytuł najlepszej drużyny Akademickich Mistrzostw Małopolski w 2021 roku.

Drużyna AZS AWF, foto Kinga Tabor

WYNIKI ZAWODÓW AMM W SNOWBOARDZIE:  SZCZEGÓŁY

Narciarze wrócili na akademicki stok 

Na następny dzień w Kluszkowcach odbył się zawody narciarskie. Studenci z Małopolski w końcu doczekali się swojej międzyuczelnianej rywalizacji. W zeszłym roku coroczne święto akademickiego narciarstwa zostało przerwane przez początek pandemii. Organizatorzy Akademickich Mistrzostw Polski w Zakopanym zostali zmuszeni odwołać w ostatniej chwili zawody ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną na świecie.

Wracając do Kluszkowców i Akademickich Mistrzostw Małopolski – zawodnicy potwierdzili swoją formę. Najlepszą z nich wykazał Norbert Wróbel (AZS AWF) wygrywając obie konkurencje – slalom i slalom gigant. Nie dał szans swoim rywalom, których bardzo dobrze już zdążył poznać podczas tegorocznego cyklu zawodów AZS Winter Cup, w który również wygrywa w klasyfikacji generalnej. Po piętach (a raczej nartach) depczą mu Paweł Jaksina (AZS PK) w slalomie gigancie i Stanisław Hejmo (AZS UJ) w slalomie, którzy zajmowali drugie miejsca na podium. Najlepszą drużyną AMM została Akademia Wychowania Fizycznego.

W slalomie kobiet zwyciężyła Iga Wilczyńska (AZS AWF), zaraz za nią była Katarzyna Mirek z AZS UJ i jej koleżanka z jagiellońskiej drużyny Aleksandra Malinowska. Co ciekawe w slalomie gigancie drugie i trzecie miejsca należy do tych samych pań – Mirek i Malinowskiej, natomiast na miejscu liderki pojawiła się Karolina Haratek (AZS CM UJ). W ostatecznej punktacji zawodniczki AZS AWF poszły śladem kolegów z uczelni i wygrały klasyfikację drużynową.

WYNIKI ZAWODÓW AMM W NARCIARSTWIE:  SZCZEGÓŁY

Mamy nadzieję, że to był dobry trening przed Akademickimi Mistrzostwami Polski!