Na pomyślne wiatry liczy blisko 75 załóg z 35 uczelni, które przybędą do ośrodka AZS Wilkasy, by rozegrać Akademickie Mistrzostwa Polski w żeglarstwie. Faworytem trzydniowych regat jest Politechnika Gdańska ubiegająca się o ósmy tytuł z rzędu. Czy uda im się im się podtrzymać zwycięską passę?

„Wróćmy na jeziora” – śpiewały kiedyś Czerwone Gitary. Wracamy, a dokładnie na jezioro Niegocin i teren gościnnego portu AZS Wilkasy. W dniach od 24 do 27 maja białe żagle rozwiną tam jachty klasy Omega Stargard, które należą do najstarszych i najpopularniejszych w Polsce.

Żaglówki zaprojektował w 1942 roku w Warszawie olimpijczyk Juliusz Sieradzki. Początkowo służyły one do szkolenia, transportu i celów turystycznych. Jednak już w 1951 roku odbyły się pierwsze udokumentowane Mistrzostwa Polski na Omegach, a rozegrano je właśnie na jeziorze Niegocin. Dokładnie 70 lat później, na tym samym akwenie odbędą Akademickie Mistrzostwa Polski.

– Omega jest łódką dla turystów i wiele osób czuje do niej sentyment, bo uczyło się na niej żeglarstwa. Jednocześnie została tak konstrukcyjnie udoskonalona, że stała się świetną łódką regatową. Załoga składa się z trzech osób i istotne jest zgranie, które często decyduje o zwycięstwie. Ten element buduje nie tylko sekcję, ale i relacje na całe życie. Wielu naszych byłych zwycięzców dobrze radzi sobie w późniejszym życiu, prowadząc własny biznes. Myślę, że ten sport ich nauczył, jak ważna jest współpraca w załodze – powiedział Rafał Jachimiak, wiceprezes AZS Warszawa.

W ciągu trzech dni rozegranych zostanie kilka wyścigów, a ich liczba zależeć będzie od panujących warunków. Złotego medalu bronić będzie Politechnika Gdańska, która w ostatnich latach zdominowała rywalizacją studentów-żeglarzy. Z pewnością ponownie będą chcieli obrać kurs na wygraną. Jest o co walczyć, bo sponsorem nagród są firmy Polar i Yamaha.

– Spokojnie podchodzimy do Akademickich Mistrzostw Polski. Do tej pory nie było żadnych regat pucharowych i tylko raz będziemy mieli możliwość startu tuż przed AMP-ami. Moim zdaniem najważniejszy jest sprzęt i żeby nie było żadnych awarii. Podczas zawodów bywali już mocni zawodnicy z różnych klas, ale mieli różne problemy. Wystarczą dwa wyścigi z jakimiś usterkami i jest już po wszystkim. Ważna jest też pogoda, a my nie lubimy słabych wiatrów, bo wtedy jest loteria – powiedział Jakub Pankowski, trener Politechniki Gdańskiej.

Regaty rozpoczną się 25 maja. Dzień wcześniej będzie miało miejsce ważenie i oklejanie łodzi, a także odprawa techniczna.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem wydarzenia jest Polski Związek Żeglarski.