Większość osób karate kojarzy głównie z popularnymi filmami akcji i głośnymi okrzykami. To jednak tylko przykrywka, pod którą kryją się lata treningu. Miłośnicy sztuki walki pochodzącej z Okinawy ponownie zawitają do Warszawy, żeby ubiegać się o medale Akademickich Mistrzostw Polski.

W dniach 6 i 7 maja hala Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zamieni się w “dojo”. Na dwóch tatami rywalizować będzie ponad 120 studentek i studentów z 37 uczelni. Uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności w kata, czyli rodzaju symbolicznej walki „z cieniem”, i kumite oznaczającej punktowaną walkę z przeciwnikiem.

Czeka wiele tytułów do zdobycia, bo prowadzonych jest osiem kategorii: kata indywidualne kobiet, kata indywidualne mężczyzn, kata drużynowe kobiet, kata drużynowe mężczyzn, kumite drużynowe kobiet, kumite drużynowe mężczyzn, kata indywidualne kobiet i kata indywidualne mężczyzn. Złotego medalu w klasyfikacji generalnej bronić może Politechnika Łódzka, o ile tylko upora się zgłoszeniami ostatecznymi.

– W zeszłym roku Akademickie Mistrzostwa Polski w karate zostały docenione przez uczestników, przez co było nam niezmiernie miło. Zdajemy sobie sprawę, że poprzeczkę zawiesiliśmy sobie wysoko. Mamy nadzieję, że teraz też turniej będzie udany i uczestnicy będą go dobrze wspominać. Organizacja zawodów w karate to oczywiście dla nas wciąż nowe doświadczenie, ale możemy z niego wiele wyciągnąć – powiedział Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród kandydatów do medali jest m.in. Bartosz Kleniewski z AWF Poznań, który będzie bronił złota w kumite mężczyzn w kategorii do 67 kg, Klaudia Sokołowska z Politechniki Białostockiej w kategorii do 55 kg, czy też Wiktoria Grejner z Politechniki Opolskiej, która broni tytułu w kategorii do 63 kg. Nadzieją gospodarzy na medal jest m.in. studentka Uniwersytetu Warszawskiego – Maria Kerner, która rok temu zdobyła brąz w kategorii do 50 kg.

– Podczas walki bardzo ważnym elementem jest przygotowanie techniczne i motoryczne. Na zdobycie punktu składa się wiele czynników. Ja uważam, że podczas startu w zawodach niezwykle istotne jest także przygotowanie mentalne i dobre nastawienie. Jest bardzo wielu zawodników z bardzo dobrą techniką, którzy nie są w stanie pokazać stu procent swoich umiejętności ze względu na stres, czy presję. Jak najbardziej też okrzyk jest jednym z kilku bardzo ważnych kryteriów, które trzeba uwzględnić, aby sędziowie wskazali punkt na naszą korzyść. Oczywiście dużo zależy też od sędziów, dlatego trzeba dbać o każdy detal podczas startu – wyjaśnia Maria Kerner, która karate uprawiać zaczęła w czwartej klasie szkoły podstawowej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w karate odbędą się w dniach 6 i 7 maja w hali przy ul. Szturmowej 1/3. Początek zawodów w sobotę o godzinie 15. Wcześniej odbędzie się weryfikacja i ważenie zawodników. W niedzielę walki toczyć będą się od godziny 9.

Organizatorem wydarzenia jest AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami są Uniwersytet warszawski i Polska Unia Karate. Projekt Akademickich Mistrzostw Polski wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.