Choć centrum Warszawy nie kojarzy się z miejscem do plażowania, to jednak właśnie tu rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej. Po raz kolejny turniej zdominowały pary Uniwersytetu Warszawskiego, który triumfował w obu klasyfikacjach drużynowych.

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że przez trzy dni Warszawa stała się stolicą sportu akademickiego. Dla studentów i studentek miasto z syrenką w herbie było areną ostatniej w tym sezonie walki o medale. Na piaszczystych obiektach Monta Beach Volley Club rywalizowali siatkarze i siatkarki. Natomiast kilka kilometrów dalej w Rembertowie rozgrywany był turniej finałowy piłki nożnej mężczyzn.

Od poniedziałku do środy na ośmiu nowoczesnych boiskach rywalizowały 32 pary męskie i 32 żeńskie wyłonione z turniejów strefowych. Mecze rozgrywane były w prawdziwie wakacyjnym klimacie i przy wysokich temperaturach. Długie wymiany męczyły podwójnie, a głośne okrzyki po zdobytym punkcie niosły się wzdłuż Wisły.

foto: Kamil Rojek

Wśród mężczyzn tytułu broniła para Uniwersytetu Warszawskiego – Adam Manios i Michał Korycki, dla których turniej nie był spacerkiem po piasku. Na początek drugiego dnia rywalizacji przegrali z parą reprezentującą AWF Katowice: Mateuszem Łysikowskim i Adrianem Gardyanem (1:2) i o awans do pierwszej czwórki musieli walczyć z prawej strony drabinki. Szansa do rewanżu nadarzyła się już w półfinale. Po zaciętym meczu lepsi okazali się Manios z Koryckim, wygrywając 2:0, co jednak nie oddaje walki na przewagi.

Bardzo dobrze radzili też sobie ich koledzy z Uniwerku: Tomasz Jaroszczak i Jakub Skrajny, którzy w drodze do półfinału pokonali kolejną parę UW: Patryka Tyszkę i Rafała Maluchnika.  W środę rano trafili jednak na mocny duet z Politechniki Łódzkiej – Macieja Kaszewiaka i Miłosza Kruka, przegrywając z nimi 1:2. Okazało się, że spotkanie trzeba będzie powtórzyć, bo nie doliczono punktu w jednym z setów. Po kilku godzinach pary wróciły na boisko wznawiając mecz od stanu 13:10 dla Politechniki. Ostatecznie Politechnika Łódzka znów była lepsza, wygrywając 2:1.

Nieco więcej odpoczynku przed meczem o złoto mieli Adam Manios i Michał Korycki, co z pewnością pomogło im przed starciem z parą Maciej Kaszewiak / Miłosz Kruk. Pierwszy set padł łupem pary z Uniwersytetu Warszawskiego (21:12), ale w drugiej części łodzianie wzięli się za odrabianie strat. Mimo to ostatnie słowo należało do zawodników Uniwerku (21:14), którzy zdobyli złoto po raz czwarty z rzędu!

– Finał był naszym najlepszym meczem w tym sezonie. W meczu o pierwszą czwórkę w tie-braku przegrywaliśmy 12:14, ale zdołaliśmy się z tego podnieść. Później czekał nas ciężki półfinał. Ten mecz był rozgrywany przy sprzyjających warunkach, bo było chłodno i pochmurno. Wcześniej graliśmy przy 35 stopniach i to dawało się we znaki nam jak i przeciwnikom. Ogromnie się cieszymy, że mimo tak ciężkich rozegranych meczów wytrwaliśmy i zdobyliśmy złoto. Łatwiej jest zdobyć tytuł niż go obronić, a co dopiero zdobyć po raz czwarty – ocenili po meczu Adam Manios i Michał Korycki.

foto: Kamil Rojek

W turnieju kobiet aż trzy pary Uniwersytetu Warszawskiego awansowały do pierwszej czwórki. Tytułu broniła Agata Ceynowa, która w tym roku grała w parze z Kariną Jakuć. W półfinale przegrały jednak ze swoimi koleżankami z uczelni: Patrycją Jundziłł i Julią Gierczyńską (1:2). Para w ubiegłym roku nie grała razem i potrzebowała chwili, żeby złapać rytm. W drugiej rundzie uległy duetowi Gorzka/Koper (1:2) i przebijały się do kolejnej fazy z prawej strony drabinki. Przebijały się na tyle skutecznie, że dotarły do finału.

Pewne było, że tytuł pozostanie w rękach Uniwersytetu Warszawskiego, bo w drugim półfinale ubiegłoroczne brązowe medalistki Izabela Błasiak i Justyna Łukaszewska pokonały duet Paulina Wiśniewska/Martyna Kłoda z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 2:0 (21:18. 21:19). W finale, który był wewnętrzną sprawą stołecznej uczelni, Patrycja Jundziłł i Julia Gierczyńska pokonały duet Błasiak/Łukaszewska 2:0 (21:19, 21:18). Kibice i pozostali zawodnicy mogli oglądać pasjonującą walkę i siatkówkę plażową na najwyższym poziomie.

– Pewnie nie byłyśmy faworytkami tego turnieju, bo w strefie i półfinałach zawsze kończyłyśmy na trzecim miejscu. Jednak przypomniałyśmy sobie stare czasy, jak jeszcze razem odnosiłyśmy największe sukcesy. Grałyśmy razem i wzajemnie się motywowałyśmy, każda z nas brała na siebie ciężar gry i to poskutowało. W finale zdecydowała dyspozycja dnia i konsekwencja, bo popełniłyśmy mniej błędów. Bardzo cieszymy się z wygranej, choć chyba same w to nie wierzymy jeszcze. Jesteśmy po prawdziwym maratonie siatkówki – mówiły triumfatorki.

W meczu o brąz kobiet Agata Ceynowa i Karina Jakuć wygrały z Pauliną Wiśniewską i  Martyną Kłodą z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2:0). Natomiast w meczu o trzecie miejsce w turnieju mężczyzn Mateuszem Łysikowski z Adrianem Gardyanem pokonali Tomasza Jaroszczaka i Jakuba Skrajnego 2:1.

foto: Kamil Rojek

Ostatniego dnia imprezy rozegrano też Puchar AZS w siatkówce plażowej w turnieju mikstów. Udział wzięło 16 par z 10 uczelni, a najlepszy okazał się duet z Uniwersytetu Gdańskiego Adam Miotk, Magdalena Koper, który w finale pokonał parę z Uniwersytet Śląskiego w Katowicach (Patrycja Bubak-Gamza, Adrian Rybak).

Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Partnerem wydarzenia był Monta Beach Volley Club. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej 2023

Klasyfikacja kobiet:
1. Patrycja Jundziłł/ Julia Gierczyńska (Uniwersytet Warszawski)
2. Izabela Błasiak/ Justyna Łukaszewska (Uniwersytet Warszawski)
3. Agata Ceynowa / Karina Jakuć (Uniwersytet Warszawski)
4. Paulina Wiśniewska/ Martyna Kłoda (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Klasyfikacja mężczyzn:
1. Adam Manios / Michał Korycki (Uniwersytet Warszawski)
2. Maciej Kaszewiak / Miłosz Kruk (Politechnika Łódzka)
3. Mateusz Łysikowski / Adrian Gardyan (AWF Katowice)
4. Tomasz Jaroszczak / Jakub Skrajny (Uniwersytet Warszawski)

Klasyfikacja drużynowa kobiet (top10):
1. Uniwersytet Warszawski
2. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
3. Politechnika Poznańska
4. Uniwersytet Gdański
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
6. Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie
7. Politechnika Gdańska
8. Politechnika Lubelska
9. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
10 Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn (top10):
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
4. Uniwersytet Gdański
5. Uniwersytet Śląski w Katowicach
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Politechnika Warszawska
8. Uniwersytet Rzeszowski
9. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
10. Politechnika Łódzka