W pięknych okolicznościach przyrody

0
903

Na początku maja w Lublanie odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „(Uni)ted forces to support the education of (Uni)versity sport comm(Uni)ty (Uni4S)”, realizowanego przez Akademicki Związek Sportowy. 

W stolicy Słowenii spotkali się przedstawiciele koordynatora projektu – AZS oraz partnerów projektu: EUSA – Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego, Studentensport Nederland – Holenderskiej Federacji Sportu Studenckiego oraz AZS Warszawa. Spotkanie projektowe odbyło się w hostelu Celica, usytuowanym na terenie niezależnego centrum kulturalnego AKC Metelkova Mesto. Budynek hostelu niegdyś był siedzibą więzienia i jego obecny wystrój, zaprojektowany przez artystów, nawiązuje do historii miejsca.

Celem spotkania projektowego były prace nad ostateczną wersją podręcznika, poświęconego organizacji imprez sportowych. Dyskusję nad handbookiem poprzedziły jednak prezentacje przedstawicieli partnerów projektu. Andrej Pisl, manager ds. komunikacji i projektów EUSA opowiedział o działalności Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego i imprezach sportowych koordynowanych przez EUSA. W związku z podjętą tematyką nie mogło oczywiście zabraknąć nawiązań do EUG Łódź 2022.

Luuk Minnaar, przedstawiciel Studentensport Nederland zaprezentował system sportu studenckiego w Holandii, skupiając się na multisportowych studenckich mistrzostwach Holandii – GNSK  (Groot Nederlands Studenten Kampioenschap). Z kolei Marianna Pikul reprezentująca koordynatora projektu – AZS opowiedziała o Akademickich Mistrzostwach Polski jako największym cyklu imprez sportu akademickiego w Polsce. Podsumowała także dotychczasowe działania zrealizowane w ramach projektu Uni4Sport. Po prezentacjach zaplanowano pracę w kilkuosobowych grupach, dotyczącą treści o jakie należy uzupełnić przygotowaną pierwszą wersję podręcznika. Każdy z grup koncentrowała się na wybranych obszarach organizacji wydarzenia sportowego – logistyce, mediach i promocji oraz wolontariacie.

W ramach spotkania zaplanowano także wspólne zwiedzanie przez uczestników pięknych zakątków Słowenii. Przedstawiciele partnerów obiektu mieli okazję podziwiać widoki nad Jeziorami Bohinj i Bled, a także spacerować urokliwą trasą w wąwozie Vitgar. Słoneczna pogoda i wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji i wymianie doświadczeń wszystkich uczestników spotkania.

Projekt „(Uni)ted forces to support the education of (Uni)versity sport comm(Uni)ty (Uni4S)”, koordynowany przez AZS, dotyczy przede wszystkim rozwoju Akademickich Mistrzostw Polski. Inicjatywa ma na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, które pozwolą na rozwój rozgrywek akademickich oraz przygotowanie handbooka, który będzie służył organizatorom imprez sportowych takich jak cykl AMP.

Projekt finansowany jest ze środków programu Erasmus+. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu.