Pływaczki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i pływacy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wygrali Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu, które zakończyły się w niedzielę w Lublinie.

Lublinianki zdeklasowały swoje przeciwniczki, wygrywając z olbrzymią przewagą, a na podium znalazły się jeszcze ekipy Politechniki Śląskiej w Gliwicach i warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. U panów rywalizacja była dużo bardziej wyrównana, a przewaga AGH nad warszawską AWF i lubelskim UMCS nie była aż tak wyraźna.

W niedzielę jeden ze złotych medali – na dystansie 50 metrów stylem klasycznym – zdobył Jan Kałusowski z Politechniki Łódzkiej, który w sobotę wygrał też dystans dwukrotnie dłuższy oraz stanął na najwyższym stopniu podium razem z kolegami z uczelni w sztafecie 4×50 metrów.

– Nie szykowałem stu procent formy na te zawody, więc jestem bardzo zadowolony z wyników. Dobrze przepracowałem pandemię, jak nie można było korzystać z pływalni to trenowałem cały czas na lądzie. A same zawody? Oczywiście jest dużo restrykcji, trzeba chodzić w maseczkach, czy utrzymywać dystans społeczny, więc oczywiście różnią się od mistrzostw w poprzednich latach – mówił Kałusowski.

Zadowolona z Lublina wyjeżdża także Dominika Kulaga (CH Rzeszów), która do sobotniego złota na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym w niedzielę dorzuciła brązowy medal na 50 metrów klasycznym. – Na ten moment treningowy jestem bardzo zadowolona, pierwszy głód startowy został zaspokojony. Są to wyniki bliskie życiówek, więc napawa to optymizmem przed grudniowymi mistrzostwami Polski – mówiła Kulaga, która po raz pierwszy wystąpiła na akademickich mistrzostwach. – Bardzo mi się podoba, wszystko było świetne – dodała.

Z sukcesów pływaczek i pływaków Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie cieszył się prof. dr hab. Robert Litwiński, dziekan Wydziału Humanistycznego uczelni.

– Bardzo cieszę się z sukcesów naszych pływaków i zawsze trzymam za nich kciuki. Możemy być zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w tej imprezie, ale oczywiście bardzo żałuję, że nie mogliśmy odbyć jej przy wypełnionych trybunach. Niestety, ograniczenia są niezbędne – mówił prof. Litwiński.

W zawodach udział wzięli reprezentanci aż 53 uczelni. Impreza odbywała się w ścisłym reżimie sanitarnym związanym z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2, a na terenie obiektu mogli przebywać tylko zawodnicy startujący w danym bloku zawodów i ich trenerzy. Obowiązkowa była częsta dezynfekcja rąk, a we wszystkich momentach – poza samym startem – należało mieć zasłonięte usta i nos.

– Rozmawiałam z zawodnikami, czy trenerami i wszyscy cieszyli się, że udało się wszystko zorganizować i mogli do Lublina przyjechać. To były bardzo szybkie „ampy”, startowała w nich o połowę mniej uczestników, niż zwykle i chyba się wszystko udało. A my cieszymy się, że puchar za wygraną w klasyfikacji generalnej kobiet został w Lublinie – mówiła Anna Belcik z AZS Lublin, organizator zawodów.

Głównym sponsorem Akademickich Mistrzostw Polski jest Grupa LOTOS. Impreza dofinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu.

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu

Kobiety

Klasyfikacja generalna
1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 873
2. Politechnika Śląska w Gliwicach 632,5
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 546,5

Wyniki 2. dnia AMP

50 metrów klasycznym
1. Martyna Nowak (UŚ Katowice) 33.23
2. Aneta Chmielewska (UW Warszawa) 33.69
3. Dominika Kulaga (CH Rzeszów) 33.80

50 metrów motylkowym
1. Anna Solak (AGH Kraków) 28.68
2. Amelia Pisarczyk (AWF Kraków) 29.29
3. Zofia Sajecka (WUM Warszawa) 29.39

100 metrów zmiennym
1. Zuzanna Dzwonnik (PŁ Łódź) 1:05.11
2. Kamila Andrzejewska (UMCS Lublin) 1:05.94
3. Aleksandra Bartyzel (AGH Kraków) 1:07.63

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna
1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie 841
2. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie 820
3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 725

Wyniki 2. dnia AMP

50 metrów klasycznym
1. Jan Kałusowski (PŁ Łódź) 26.91
2. Jan Kozakiewicz (SGH Warszawa) 27.62
3. Łukasz Solak (AGH Kraków) 27.77

50 metrów motylkowym
1. Bartłomiej Lassek (PŁ Łódź) 24.12
2. Jakub Smoliński (AWF Warszawa) 24.45
3. Tomasz Dobrzyński (AWF Warszawa) 24.63

100 metrów zmiennym
1. Wojciech Kaźmierczak (UW Warszawa) 55.71
2. Marcel Wągrowski (PŁ Łódź) 55.89
3. Andrzej Michalczyk (AGH Kraków) 56.29

Sztafety mieszane

4×50 dowolnym
1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Luigia Sirigniano, Kamil Bryła, Daniela Georges, Adam Dubiel) 1:38.95
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Łukasz Solak, Anna Solak, Andrzej Michalczyk, Natalia Pawlaczek) 1:39.71
3. Politechnika Łódzka (Bartłomiej Lassek, Julia Wróbel, Zuzanna Dzwonnik, Marcel Wągrowski) 1:39.95

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here