W miniony weekend Olsztyn został stolicą akademickiego basketu. W hali Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w stolicy Warmii i Mazur odbył się pierwszy turniej kolejnej z grup Lig Akademickich AZS z udziałem sześciu drużyn. Na razie w zawodach dominują ekipy z Trójmiasta.
Ligi Akademickie AZS to specjalny projekt wymyślony dla studentów, których pasją jest również sport. Akcja ma na celu zachęcać do tworzenia nowych drużyn, a także regularnych treningów, które potem mają przełożyć się na jak najlepszą dyspozycję podczas turniejów. Warto wspomnieć, że do całego projektu w pięciu dyscyplinach (pływanie, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka, hokej na lodzie) zgłosiło się ponad 130 drużyn.
W przypadku koszykówki turnieje kwalifikacyjne odbywają się w Toruniu, Warszawie, Opolu i Olsztynie. Z każdej z grup do wielkiego turnieju Final Four, który zaplanowano na 20-22 grudnia w Krakowie (tam odbędą się też finałowe zawody w pozostałych sportach drużynowych), awansuje tylko jedna drużyna. – Dlatego ostra rywalizacja trwa w każdym z turniejów eliminacyjnych – mówi Artur Słomka, koordynator projektu Lig Akademickich AZS. – Tutaj nie ma miejsca na odpuszczanie, bo stworzone zespoły są naprawdę mocne. A warto awansować do Final Four, bo tam czekają nie tylko medale, ale też fantastyczna oprawa zawodów i będzie można się poczuć naprawdę wyjątkowo.
Nic więc dziwnego, że podczas turnieju w hali UWM w Kortowie poziom zawodów był naprawdę wysoki. Nie bez znaczenia była także obsada, bowiem oprócz gospodarzy, do Olsztyna przyjechały aż cztery drużyny z Trójmiasta (AZS Uniwersytet Gdański, AZS Politechnika Gdańska, AZS Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz AZS Uniwersytet Morski w Gdyni), czyli bardzo mocnego ośrodka polskiego basketu. Stawkę uzupełniła ekipa AZS Akademia Nauk Stosowanych w Skierniewicach.
Zdecydowanie najlepsi okazali się zawodnicy AZS PG Gdańsk, którzy pewnie wygrali swoje pięć meczów rozegranych przez cały weekend i zostali liderami tabeli. Z kolei ich rywale zza miedzy, a dokładniej z Uniwersytetu Gdańskiego, ulegli tylko w jednym spotkaniu, właśnie derbowym (aktualnie drugie miejsce w tabeli). Podium uzupełniają gracze AZS UMG Gdynia.
Całe rozgrywki Lig Akademickich AZS zainaugurowały drużyny, który w dniach 8-11 listopada rywalizowały w Toruniu. Tam do tej pory najlepiej spisują się zawodnicy AZS Politechniki Wrocławskiej, którzy wygrali wszystkie pięć meczów i są na dobrej drodze do awansu do Final Four. Kolejne turnieje odbędą się w najbliższy weekend w Warszawie i Opolu.
Organizatorem zawodów jest Akademicki Związek Sportowy. Projekt Lig Akademickich AZS współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Klasyfikacja po pierwszym turnieju w Olsztynie:
1. AZS Politechnika Gdańska
2. AZS Uniwersytet Gdański
3. AZS Uniwersytet Morski w Gdyni
4. AZS Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
5. AZS Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
6. AZS Akademia Nauk Stosowanych w Skierniewicach
![Nieudany drugi dzień mistrzostw świata dla Akademickiej Reprezentacji Polski w piłce ręcznej [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/1_AMS_Pilka_Reczna_M_22062026_Fot_Bartek_WojtowiczBW1_0723-218x150.jpg)
![Odmienne nastroje polskich drużyn po pierwszych meczach AMŚ w piłce ręcznej [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/001_AMS_M_Fot.BartekWojtowicz-218x150.jpg)














![Nieudany drugi dzień mistrzostw świata dla Akademickiej Reprezentacji Polski w piłce ręcznej [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/1_AMS_Pilka_Reczna_M_22062026_Fot_Bartek_WojtowiczBW1_0723-324x235.jpg)
![Odmienne nastroje polskich drużyn po pierwszych meczach AMŚ w piłce ręcznej [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://pasja.azs.pl/wp-content/uploads/2026/06/001_AMS_M_Fot.BartekWojtowicz-100x70.jpg)





