Polska sztafeta mieszana 4×400 m z azetesiakami w składzie, uzyskując trzeci czas w historii krajowej lekkoatletyki, wywalczyła awans do finału igrzysk olimpijskich w Paryżu. Do finału kulomiotów nie awansował Konrad Bukowiecki, a na eliminacjach rzutu dyskiem udział w igrzyskach zakończyła Daria Zabaewska.

Wypełniony po brzegi Stade de France już podczas pierwszej wieczornej sesji zmagań lekkoatletów na Igrzyskach XXXIII Olimpiady był świadkiem rekordu świata. W biegu eliminacyjnym sztafet mieszanych 4×400 m z Polakami reprezentacja Stanów Zjednoczonych finiszowała ze znakomitym czasem 3:07.41.

Biało-czerwoni wystąpili w tej serii w składzie Maksymilian Szwed (AZS Łódź), Marika Popowicz-Drapała, Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn), Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice). Na mecie nasza sztafeta zameldowała się jako piąta z rezultatem 3:11.43. To trzeci najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki, ale mimo to nasi musieli drżeć o awans do zakończenia kolejnego biegu. Bezpośredni awans do finału uzyskały trzy pierwsze zespoły, Polacy zachowali szanse na zakwalifikowanie się z czasem. W drugiej serii eliminacyjnej czwarta na mecie sztafeta Nigerii uzyskała słabszy czas od polskiego zespołu – 3:11.99 i obrońcy tytułu mogli cieszyć się z awansu do finału z siódmym rezultatem.

Finał zaplanowano na sobotę na godzinę 20:55. Obrońcy tytułu pobiegną z trzeciego toru.

W piątkowy wieczór do finału pchnięcia kulą nie awansował Konrad Bukowiecki (AZS UWM Olsztyn), który w najdalszej próbie uzyskał 18,83 m i został sklasyfikowany na 28. miejscu. W eliminacjach rzutu dyskiem 20. pozycję zajęła Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) z niezłym wynikiem 60,86 m.